DSİ uyardı

DSİ uyardı

DİYARBAKIR- DSİ 10. Bölge Müdürlüğü, Diyarbakır-Ergani İçmesuyu İsale Hattı nedeniyle 15 Eylül-15 Kasım 2014 tarihleri arasında Dicle Nehri'ne barajdan su bırakılacağını, bu nedenle nehre kıyısı olan yerleşim yerlerinde yaşayan vatandaşların önlem almasın

A+A-

Botan Çayı'nda geçtiğimiz günlerde yaşanan ve 6 kişinin ölümüyle sonuçlanan baraj faciasının ardından yeni can kayıplarının yaşanmaması için DSİ Genel Müdürlüğü 10. Bölge Müdürlüğü uyarı yaptı.

DSİ Genel Müdürlüğü 10. Bölge Müdürlüğü, DİSKİ Genel Müdürlüğü, Diyarbakır Valiliği ve Dicle ve Yöresi Hidroelektrik Santrali İşletme Müdürlüğü'ne 20515075-163.01-563564 Sayılı, “Dicle Barajı Su Seviyesinin Düşürülmesi” konulu bir yazı göndererek vatandaşların basın yoluyla uyarılması ve bilgilendirilmesi gerektiğini bildirdi.

POMPA İSTASYONU YAPILACAK

DSİ 10. Bölge Müdürlüğü tarafından baraj kıyısına yapılacak olan pompa istasyonu sebebiyle barajda bulunan su seviyesinin düşürülmesi gerektiği bilgisine yer verilen yazıda, bu sebeple baraj kapaklarının açılarak nehre su verileceği açıklandı.

DSİ 10. Bölge Müdürü Yunus Algın tarafından gönderilen yazıda, “Bölge Müdürlüğümüz denetiminde ve HMC San. Tic. Ltd. Şti'nin yükleniminde yapımı devam eden 'Diyarbakır-Ergani İçmesuyu İsale Hattı' işinde Dicle Barajı göl kıyısında yer alan Su Alma Yapısı ve Terfi Merkezi binalarının inşaatının temel alt kotu 702 m. ve Dicle Barajı Rezervuar su seviyesinin hali hazırda su kotu 711 m. civarında olduğundan inşaat açısından kazı ve temel çalışmalarına imkan vermek amacıyla 15 Eylül-15 Kasım 2014 tarihleri arasında Dicle Barajı rezervuar su kotunun 702 kotuna düşürülmesi gerekmektedir.

Ergani ilçesine sağlıklı içme suyu temin edilmesi amacıyla yapılacak tesislerin zamanında tamamlanması bakımından, barajda su seviyesinin 702 m kotuna düşürülmesi için barajdan yaklaşık 150 hm3 su EÜAŞ tarafından enerji üretmek suretiyle Dicle Nehir yatağına bırakılacaktır. Bu işlem esnasında 2 türbin çalıştırılmak suretiyle saniyede 200 metreküp su Dicle Nehri'ne bırakılacaktır.

Tahliye işlemi yaklaşık 10 günde tamamlanacaktır. Bu çalışmalar esnasında; olası can kayıplarının oluşmaması ile sosyal ve hukuki sorunların yaşanmaması için vatandaşların TRT ve basın yoluyla uyarılması ve bilgilendirilmesi gerekmektedir” denildi.


(YRT-YHY-Y)

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT