1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Drone kullanımı yasaklandı
Drone kullanımı yasaklandı

Drone kullanımı yasaklandı

Diyarbakır Valiliği, kent sınırları dahilinde sivil insansız hava araçları, drone ve motorlu çok hafif hava araçlarının kullanımının yasaklandığı bildirildi.

A+A-

Diyarbakır’da sivil insansız hava araçları, drone ve motorlu çok hafif hava araçlarının kullanımı yasaklandı. Konuya ilişkin İl Valiliğinden yapılan açıklamada, “İlimiz hava sahası içerisinde Sivil İnsansız Hava Araçları (İHA veya DRONE) ve Motorlu Çok Hafif Hava Araçlarının askeri güvenlik bölgeleri ve milli güvenliğimiz bakımından hassasiyet arz eden kurum ve kuruluşlar üzerinde izinsiz uçuş yapmalarının, fotoğraf ve film çekmelerinin, askeri ve sivil hava alanlarında uçuşların tehlikeye düşürülmesinin engellenmesi amacıyla; 5442 sayılı İl İdaresi Kanunun 11. ve 66. maddeleri, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunun 329, 330, 331, 332, 334, 335, 336, 337. maddelerine,  2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunun ‘Yasaklar’ başlıklı 93. maddesine, 2565 sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri kanunun 21. maddesine, 5326 sayılık Kabahatler kanunun 32. maddesine, 09.01.2016 tarih ve 29588 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Amatör Havacılık Faaliyetleri Yönetmeliğinin 14. maddesine, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün 22.02.2016 tarihli İnsansız Hava Aracı Sistemleri talimatına (SHT-İHA), Sivil Havacılık Müdürlüğünün Motorlu Çok Hafif Hava Aracı Pilotu Lisans talimatına istinaden; İlimizin terörle mücadele açısından taşıdığı hassasiyet gereği Sivil İnsansız Hava Araçları (İHA veya DRONE) ve Motorlu Çok Hafif Hava Araçları ile uçuş yapılmasının, tehlikeli madde taşınmasının, fotoğraf ve film çekilmesinin uygun olmadığı, sivil uçuşların yanı sıra il sınırları içerisinde alçak irtifada uçuş yapan çok sayıda helikopter trafiğinin bulunduğu, kuralların ihlali halinde ve bu araçların radarda da görülmeme ihtimali karşısında telafisi olmayan durumların vuku bulabileceği değerlendirildiğinden;

Diyarbakır İli sınırları Sivil İnsansız Hava Araçları (İHA veya DRONE) VE Motorlu Çok Hafif Hava Araçlarının uçuşuna yasaklı bölge ilan edilmiştir. Her türlü Sivil İnsansız Hava Araçları (İHA veya DRONE) VE Motorlu Çok Hafif Hava Araçları ile izin alınmadan gerçekleştirilen uçuşların kolluk birimlerince tespiti halinde bu durum tutanağa bağlanacak ve mezkur mevzuat çerçevesinde ilgili kişiler cezalandırılacaktır” denildi.

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT