1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dr. M. Tahir Sualp'ten önemli açıklamalar
Dr. M. Tahir Sualp'ten önemli açıklamalar

Dr. M. Tahir Sualp'ten önemli açıklamalar

Beyin ve sinir hastalıkları uzmanı nöroloji uzmanı Uz. Dr. M.Tahir Sualp, migren hastalarına önemli Açıklamalarda bulundu.

A+A-
Özel Nöron Tıp Merkezi sorumlusu beyin ve sinir hastalıkları uzmanı Uz. Dr. M.Tahir Sualp, migren hastalığının Diyarbakır İlimiz başta olmak üzere çevre illerde çok sık rastlanan hastalıklardan biri olduğuna dikkati çekti.
 
Uz. Dr. M.Tahir Sualp, şunları söyledi: 'İlimiz başta olmak üzere çevre illerimizde özellikle şiddetli baş ağrılarının hastalarımızı canından bezdirecek durumlara geldiğini gözlemliyoruz.
Aralıklarla tutan baş ağrıları, şiddetli olup bazen bulantı ve kusma ile beraber hastaları halsiz bırakmakta ve bu durumdaki insanların çalışmalarına engel olmaktadır.
 
Bu hastalıklarla ilgili nöroloji dal merkezimizde tedavileri başarıyla uygulanmaktayız.
Gerekli tıbbi tedavilerin yanı sıra, hastalarımızın dikkat etmesi gereken bazı hususlar var. Örneğin uyku saatlerine dikkat ederek düzenli uyumaları. Bunun yanı sıra yemek saatlerine dikkat ederek aç kalmamaları gibi önemli hususlara dikkat etmeleri gerekiyor.
Ayrıca kalabalık ortamlarda uzun süre kalmamaları, keskin kokulu parfümler, kolonyalar ve çamaşır sularından olabildiğince uzak durmaları gerekiyor. Özellikle sigaradan uzak durulması da ihmal edilmemesi gereken konulardan birisi. 
 
Ama sigarayı kullanmamanın dışında, kapalı ortamlarda içilen sigaraların dumanlarından içmeyenler daha çok etkilendikleri için bu tür ortamlarda bulunmamaya çalışmalılar.
Bir de stres konusu var ki, bu üzerinde özellikle durulması gereken hususlardan birini teşkil ediyor. Gündelik hayatın koşuşturmacası sırasında özellikle üzülmemeleri gerekiyor. Çünkü stres, gerek migren hastalığını ve gerekse diğer bazı hastalıkları tetikleyici unsurların başında gelmektedir. Beslenme konularında ise hormonal gıdalardan uzak durulmalı, öğün atlamamaya çalışarak, düzenli ve dengeli beslenmeye gayret gösterilmelidir.
 
Bunların haricinde küçük çaplı baş ağrılarında hemen ağrı kesicileri kullanmamak gerekiyor. Çok sık ilaç kullanmak da ilerleyen yıllarda başka hastalıkları tetikleyici durumlar oluşturabilir. Bu tür durumlarda mutlaka hastalarımız doktorlarına danışmalılar. 
 
(Diyarinsesi.org YA MY)
 

HABERE YORUM KAT