1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Döşemecilik mesleği renk katıyor
Döşemecilik mesleği renk katıyor

Döşemecilik mesleği renk katıyor

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da döşeme atölyelerindeki ustalar eski mobilyalara sanatlarını katarak yeniden kullanılacak hale getiriyor.

A+A-

Döşemeci Muhsin Aktaş, mesleklerinin piyasadaki en değerli mesleklerden biri olduğunu söyledi.

Eskiyen mobilyalara farklı renkler katarak yeniden kullanılabilir hale getirdiklerini söyleyen Aktaş, 26 yıldır bu mesleği yaptığını ve kalifiye elaman bulmakta zorlandığını ifade etti.

Döşemeciliğin son zamanlarda en çok ilgi gören meslekler arasında yer aldığını dile getiren Aktaş, 26 yıldır koltuk tamiratı, yüz değişimi yaparak geçimini sağladığını söyledi. Aktaş, ilkokula giderken ağabeyinin yanında bu mesleği öğrendiğini, daha sonra kendi döşeme atölyesini açtığını belirtti.

Aktaş, her türlü koltuk, kanepe döşeme, yüz değişimi, yeni imalat, tamir ve bakım işlemleri yaptıklarını kaydederek, “Genellikle insanlar eski koltukları kullanılmayacak duruma gelindiği zaman yenilenmesi için bizlere getiriyor. Bizler de yenileyerek en kısa zamanda teslim ediyoruz. Yeni koltuk almaktansa yarı fiyatına yenilemeyi tercih ediyorlar. Diyarbakır'da usta sıkıntısı var, usta bulamıyoruz. Büyük firmalar ortak çalışmak istiyorlar, ancak kendi işlerimizi zor yetiştiriyoruz “ dedi.

Döşemeciliğin son zamanlarda aranılan mesleklerden biri olduğunu belirten Aktaş Diyarbakır' da usta bulamamaktan yakındı.

(DA-AKK-Y)

HABERE YORUM KAT