1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dört'ler Ergani'de anıldı
Dört'ler Ergani'de anıldı

Dört'ler Ergani'de anıldı

14 Temmuz 1982′de Diyarbakır Cezaevi'nde yaşanan insanlık dışı uygulamaları protesto etmek amacıyla başlattıkları ölüm orucunda yaşamını yitiren Hayri Durmuş, Kemal Pir, Ali Çiçek ve Akif Yılmaz, Ergani'de anıldı.

A+A-

BDP Ergani İlçe Örgütü, Teravih namazı sonrası, Diyarbakır Cezaevi'nde 14 Temmuz 1982′de başlatılan ölüm orucunda yaşamını yitiren Hayri Durmuş, Kemal Pir, Ali Çiçek ve Akif Yılmaz'ı düzenledikleri etkinlikle andı.

Mahsun Karaoğlan Parkı'nda gerçekleştirilen etkinliğe, BDP Ergani İlçe Başkanı Cavidan Yaman, Ergani Belediye başkan yardımcılarının yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan etkinlikte sık sık, “Şehîd namirin-Şehitler ölmez” sloganı atıldı. “Amed zindanında 14 Temmuz'da başlatılan (Büyük ölüm orucu) direnişini selamlıyoruz” yazılı pankartın asıldığı alanda konuşan Yaman, yıllardır tutsaklar şahsında Kürt halkının iradesinin kırılmaya çalışıldığını kaydederek, şunları söyledi:

“14 Temmuz direnişçileri her türlü uygulamalar için bedenlerini Temmuz sıcaklarına yatırdılar. Ölümsüz yoldaşlarımızın şahadeti ile Amed zindanındaki ihanet çizgisi mahkûm ettirilmiştir. Bugün devlet özerklik üzerinde yeni bir süreci gündeme alıyorsa, bilmeliyiz ki bu ölümsüz yoldaşlarımızın direnişinin iradesidir. Direnişçilerin kahraman çizgilerine daima bağlı kalacağız.”

Konuşmaların ardından sinevizyon gösterimi ile etkinlik son buldu.

HABERE YORUM KAT