1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dört yıllık kan davasında karar
Dört yıllık kan davasında karar

Dört yıllık kan davasında karar

DİYARBAKIR - Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde, 2012 yılında Akelma ailesinin içinde bulunduğu aracın taranması olayına ilişkin açılan davada karar açıklandı.

A+A-

Mahkeme, kan gütme saikiyle adam öldürme suçundan iki kişiyi beşer kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. 


Diyarbakır'ın Dicle ilçesine bağlı Uğrak köyünde 2008 yılında Bozkuş ve Akelma aileleri arasında arazi anlaşmazlığı nedeniyle kavga çıktı. Bir kişinin hayatını kaybettiği kavganın ardından iki aile arasında kan davası başladı. 23 Ekim 2012 tarihinde Kurban Bayramı arifesinde alışverişten dönen Akelma ailesi üyelerinin bulunduğu araç, köy girişinde uzun namlulu silahlarla tarandı.


Ramazan Bilge, Latife Bilge, Ramazan Akelma, Hacer Akelma ve 5 yaşındaki İbrahim Akelma'nın hayatını kaybettiği saldırı ile ilgili 2'si tutuklu 10 kişinin yargılandığı davanın duruşmasına Diyarbakır 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Davanın bugün görülen duruşmasına tutuklu sanıklar İsa ve Alaattan Bozkuş ile taraf avukatları katıldı.
Saldırıda 5 yaşındaki oğlu İbrahim ve eşi Ramazan Akelma'yı kaybeden Gülsüm Akelma duruşmadaki ifadesinde, "Hak ettikleri cezayı alsınlar. Oğlum sürekli gözümün önüne geliyor. Bunlar 5 yaşındaki masum çocuğu öldürdüler. Allah'tan korkmadın mı? 5 kişiyi öldürdün pislik. Yalan söylüyor. Buna inanmayın" dedi.


Duruşmada söz hakkı verilen sanıklardan İsa Bozkuş verilecek cezadan korkmadığını belirterek, "Olay babamı vurmaları ile başladı. Köyün yakınlarında bir aracın geldiğini gördüm. Gelenlerin içinde Ramazan'ın olduğunu gördüm. Elimde silah vardı. 'Babamı kim öldürdüyse araçtan insin' dedim. Babamın dizden yukarısına 200'e yakın kurşun sıkılmıştı. Babamın başını kesmişlerdi. Aramızda bir namus meselesi yoktu. Babama 10 kişi ateş etmişti. Kendimi kaybettim, kendime 'Ben namussuz muyum?' dedim ve tarayarak üstlerine gittim. Bir bayanın ağlama sesi geliyordu. Araca baktığımda bir çocuk olduğunu gördüm. Çocuğu görünce sanki kendi babamı öldürmüş gibi hissettim. Ben intikam peşinde değilim. Cezam neyse razıyım. Dünya başıma yıkıldı" diye konuştu.


Kararını açıklayan mahkeme, sanıklar Mehmet U., Ramazan B., Mehmet B., İsmail B. ve Fırat B.'nin beraatine hükmetti. Mahkeme Başkanı Adem Kahraman, sanık Ramazan Bozkuş'un, üye Hakim Volkan Dur ise Mehmet Uzan'ın beraat kararına muhalefet şerhi koydu. Mahkeme, sanıklar İsa Bozkuş ve Alaattin Bozkuş'u ise 'Kan gütme saikiyle kasten öldürme' suçundan 5'er kez ağırlaştırılmış ömür boyu ve 'Ruhsatsız vahim nitelikte silah taşımak suçundan da 5'er yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, cinayeti işleyen sanıkları evlerinde saklayan Hüseyin İ., Abdurrahman A. ve Mehmet A.'yı da 2'şer yıl hapis cezasına çarptırarak, bu cezayı erteledi. 


Mahkeme heyeti sanıklara verilen cezalarda herhangi bir indirim uygulanmadığını belirtti.


(YRT-MP-MK-Y)

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler