1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dört projesine hibe desteği aldı
Dört projesine hibe desteği aldı

Dört projesine hibe desteği aldı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi6 milyon 470 bin 334 liraya mal olacak “Cemilpaşa Konağı Sokak Sağlıklaştırma, Otogar GES, DİSKİ İçme Suyu Deposu GES ve Hazro Kongre Merkezi ve Konuk Evi” Projeleri için Karacadağ Kalkınma Ajansı’ndan 2 milyon 372 bin 365

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi,  “Cemilpaşa Konağı Sokak Sağlıklaştırma Projesi, Otogar GES Projesi, DİSKİ İçme Suyu Deposu GES Projesi ve Hazro Kongre Merkezi ve Konuk Evi Projesi” hazırladı.

Projelerini Karacadağ Kalkınma Ajansı Mali Destek Programı’na sunan Belediyemizin,6 milyon 470 bin 334 liraya mal olacak 4 projesine, ajans, 2 milyon 372 bin 365 lira hibe desteği sunmayı onayladı, karşılıklı protokoller imzalandı.  Projelerin, 4 milyon 97 bin 969 lirası ise Belediyemiz bütçesinden karşılanacak.

Cemilpaşa Konağı Sokak Sağlıklaştırma Projesi

Belediyemizin hibe alan projelerinden biri İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı tarafından geliştirildi. Cemilpaşa Konağı Sokak Sağlıklaştırma Projesi’yle, Cemilpaşa Konağı ve Meryem Ana Kilisesi’nin üzerinde bulunan Yeşilbaş, Köylü, Ana ve Binici Sokağı’nı kapsayan aksın tarihi dokuya uyumlu bir şekilde zemin, cephe ve aydınlatma unsurlarının düzenlenerek sağlıklaştırılması amaçlanıyor. Projeyle, tarihi kent içerisinde turistik yaya aksının oluşturulması; bu yaya aksı üzerindeki Cemilpaşa Konağı ve Meryem Ana Kilisesi’nin ziyaretçi sayısının artırılarak turizme kazandırılması ile halkın tarihi mekanları kullanma ve koruma konusunda farkındalığının artırılmasının sağlanması hedefleniyor.

2 milyon 106 bin 800 liraya mal olacak projenin, 573 bin 570 lirası (yüzde 27,2) Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın hibesiyle, 1 milyon 533 bin 229 lirası da (yüzde 72.8) Belediyemiz bütçesinden karşılanacak. 

Otogar Güneş Enerji Santrali Projesi

Park ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı tarafından geliştirilen projeyle, Diyarbakır Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin (DİŞTİ) açık otopark alanlarına "Solar Otopark" sistemiyle kurulacak olan 600 kWp kapasiteli güneş enerji santraliyle DİŞTİ binasının enerji ihtiyacının büyük oranda karşılanması planlanıyor. Projeyle, kamusal kullanıma açık olan DİŞTİ binasının elektrik enerji giderlerinin düşürülmesi amaçlanıyor. Sümerpark GES gibi şebekeye bağlı olarak tesis edilecek santralle, yılda yaklaşık 950 MW enerji üretilmesi planlanıyor. Kullanım fazlası enerjinin ise DEDAŞ'a satışı hedefleniyor. Projeye 635.849 lira Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından hibe desteği sağlandı. 

DİSKİ İçme Suyu Deposu GES Projesi

Belediyemizin hibe desteği aldığı bir diğer projesi ise DİSKİ Binası ve İçme Suyu Deposu Güneş Enerji Sistemi Projesi. DİSKİ Binası ve İçme Suyu Deposu’nun enerji ihtiyacının karşılanması amacıyla hazırlanan proje, 1 milyon 245 bin 900 liraya mal olacak. DİSKİ hizmet binası içinde bulunan 5 bin 700 metrekarelik alandaki su deposu üzerine kurulacak projenin maliyetinin 638 bin 268 lirası (yüzde 51) Karacadağ Kalkınma Ajansı hibesiyle, geriye kalan 607 bin 631 lirası da (yüzde 49) Belediye bütçesinden karşılanacak. GES Projesi’yle günlük 400, yıllık ise 640 bin KW’lık enerji üretilecek ve DİSKİ’nin yıllık 256 bin liralık elektrik faturası karşılanacak. Böylece, DİSKİ Hizmet Binası ve İçme Suyu Deposu’nun yüksek enerji ihtiyacının sürekli ve kesintisiz kaynaklardan sağlanması ve enerji maliyetlerinin düşürülmesi sağlanacak.  Maliyetlerin düşürülmesiyle uzun vadede kent halkına düşük maliyetli su hizmeti sunulacak.    

500 Kişilik Çok Amaçlı Kongre Merkezi ve Konuk Evi Projesi

Belediyemizin hibe desteği alan dördüncü projesi ise 500 Kişilik Çok Amaçlı Kongre Merkezi ve Konuk Evi Projesi. Projeyle, Hazro’da halk toplantıları, konferans, kültürel ve sanatsal aktiviteler gibi organizasyonlar için çok amaçlı kongre merkezi oluşturmak, ilçedeki kültürel ve sanatsal aktiviteleri canlandırmak, ilçeye görev amaçlı gelen personel ve misafirlerin konaklanması için konuk evi inşa etmek ve yerel ilçe ekonomisini canlanmasına katkıda bulunmak amaçlanıyor.

1 milyon 93 bin 496 liraya mal olacak projenin, 568 bin 817 lirası (yüzde 52) Belediyemiz, 524 bin 678 lirasını ise (yüzde 48) Karacadağ Kalkınma Ajansı hibe desteğiyle karşılayacak.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler