1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Dört Büyükler ve Diyarbakırspor
Dört Büyükler ve Diyarbakırspor

Dört Büyükler ve Diyarbakırspor

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde de bunu en iyi örneğini, anlı ve şanlı tarihiyle Diyarbakırspor’u işaret edebiliriz.

A+A-

Türkiye’de İstanbul takımlarını saymazsak Anadolu’nun hemen her bölgesinde mutlaka büyük bir takım vardır. Tabii, bu büyük ve köklü takımların illa süper ligde olması da gerekmiyor. Mesela geçen sezon Amatör kümede 6 – 7 bin kişiye maç oynayan Göztepespor’a küçük bir kulüp gözüyle bakamazsınız. Zira büyük ve köklü bir kulüp geçmişiyle olsun, taraftarıyla olsun her zaman ve her yerde büyüktür. Doğu Anadolu Bölgesi’nde Malatyaspor’u ve Karadeniz Bölgesi’nde de Trabzonspor’u buna örnek olarak gösterebiliriz. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde de bunu en iyi örneğini, anlı ve şanlı tarihiyle Diyarbakırspor’u işaret edebiliriz.

 

Türkiye’nin 4 ayrı bölgesinde mücadele eden bu köklü kulüplerimizden sadece ve sadece Trabzonspor bu gün süper ligde mücadele etme başarısını gösteriyor. Diğer 3 takımımızdan Doğu Anadolu temsilcisi Malatyaspor ile Güneydoğu Anadolu temsilcisi Diyarbakırspor Bank Asya 1. Ligi’nde, Ege temsilcisi Göztepespor ise TFF. 3. Ligi’de bulunuyor. Bu büyük ve köklü kulüplerin yarışmada Tranzonspor’un gerisine düşmeleri elbette ki, onların büyüklüklerine gölge düşüremez. Zira bu fark diğer takımların akan zaman süreci içerisinde ne kadar kötü yönetildiklerinin bir sonucudur.

Bölgelerinde Göztepe ve Malatya gibi Diyarbakırspor’da süper ligde olmazsa bile bölgesinin en büyük takımı konumundadır. Diyarbakırspor 3. ligde şampiyon olup yükseldiği 2. ligde de bu başarısını yineleyip süper lige çıkma başarısını göstermiştir.  Süper Ligde de sezonu 5. olarak kapatma başarısını göstermiştir. Diyarbakırspor, İngiltere’nin Natingham Forest takımından sonra dünyada hiç ara vermeden üst üste gelen şampiyonluklarla 3. ligden süper lige yükselen 2. takımdır ve Türkiye’de bu unvana sahip tek takım olma özelliğini de hala koruyor. Diyarbakırspor bu seri şampiyonluklarının ardından da Süper ligde sezonu 5. sırada tamamlayarak adeta başarısını taçlandırmıştır. Ne var ki, akan zaman süreci içerisinde kötü yönetilmeye yüz tutan Diyarbakırspor, bu gün mazisinden çok uzak bir durumda.

Geçe gün Sporx’te bir yazı gözüme takıldı. Haber, “Trabzonspor’un, PAF takımından A takımına takviye ettiği gençlerin bir bölümünü pilot takımı olan Karadenizspor’a gönderileceği” yönündeydi. Yani Trabzonspor o bölgede kendine bir pilot takım seçmiş, bulunduğu lig için yetersiz olan yetenekli gençleri pilot takımına gönderiyor. Çocuklar orada bir veya iki yıl oynadıktan sora yeniden yuvaya dönüyor. Ancak bu kez eksiklerini gidermiş ve tam bir profesyonel futbolcu olarak… İşte Trabzonspor’u diğer takımlardan ayıran ve onu hep başarılı kılan temel etkenlerden biride budur. Altyapı ve pilot takım.

Geçen sezon 1. Amatör kümeden 3. lige çıkma başarısını gösteren Bağlar Vuralspor, başlangıçta Diyarbakırspor için iyi bir pilot takımı olma yönünde sinyaller verdi. Yani, ben dâhil pek çok Diyarbakırspor taraftarlarının düşüncesi, “Diyarbakırspor’un yetenekli gençlerini bu takıma verip 1- 2 yıl 3. ligde tecrübe kazanmaları ve daha sonra yeniden Diyarbakırspor’a dönmeleri” yönündeydi. Tıpkı Trabzonspor ve Karadeniz örneğinde olduğu gibi…

Ne var ki, Diyarbakır’ın profesyonel takımları böyle bir ahenk içerisinde çalışmayı bir türlü öğrenemediler. Diyarbakır’dan yeteri kadar futbolcu çıkmayışının temel nedenlerinden biride budur. Sanırım pilot takım konusunda Diyarbakırspor yönetimi Bağlar Vuralspor’un, Bağlar Vuralspor yönetimi de Diyarbakırspor’un kendilerine gitmelerini bekliyor. Bu yönde beklentiler kime ne kazandırır bilemem. Ancak gençlere zarar vereceği ortadadır. Dünyada, büyük ağabeyin küçük kardeşi sahiplenmesi ve küçük kardeşin de ağabeyinin kucağına koşması kadar güzel ve de doğal bir şey olamaz. Zira birilerinin bir yerlerden başlaması gerekir ve bu da büyük olan Diyarbakırspor’un işidir diye düşünüyorum.

Selim KAYA  / Sporx.com