1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dört Ayaklı Minare zarar gördü
Dört Ayaklı Minare zarar gördü

Dört Ayaklı Minare zarar gördü

DİYARBAKIR - Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, YDG-H üyeleri ile polis arasında çıkan çatışmalarda, tarihi Dört Ayaklı Minare’nin sütunları zarar gördü.

A+A-

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, YDG-H üyeleri ile polis arasındaki çatışmalar, çevredeki vatandaşlar ile esnafın yanı sıra tarihi yapılara da zarar verdi.

İlçede bulunan tarihi Dört Ayaklı Minare’yi ayakta tutan sütunlardan ikisi, dün gece çıkan çatışmada zarar gördü. Çok sayıda merminin isabet ettiği tarihi yapıda yoğun tahribat göze çarptı.


Sabah saatlerinde Dört Ayaklı Minare’ye kurşun isabet ettiğini gören vatandaşlar, duruma tepki gösterdi. Çevredeki vatandaşlar, tarihi minarenin çok zarar gördüğünü belirterek, bir an önce huzurun gelmesi gerektiğini kaydetti.


Akkoyunlu Kasım Han tarafından yaptırılan Şeyh Mutahhar Camii'nin dört ayaklı minaresi, dört sütun üzerine inşa edilmiş. Minaresindeki kitabesinde caminin 1500 tarihinde Akkoyunlu sultanı Kasım beyin zamanında yapıldığı yazılıdır. 4 yalın sütun ile başlıklar üzerinde oturan kare mimarisi ile Anadolu camileri içinde tek örnek oluşturmaktadır.


(YRT-MP-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT