1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dönüşüm kentsel çile haline geldi
Dönüşüm kentsel çile haline geldi

Dönüşüm kentsel çile haline geldi

Diyarbakır'ın Sur içi bölgesinde bulunan bazı mahallelerde Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yıkımı yarım bırakılan metruk yapılar tehlike saçıyor.

A+A-
Sur'da ikamet eden vatandaşlar, özellikle çocuklar ciddi anlamda risk altında bulunuyor.
Yapımına 2011 yılında önce Toplu Konut İdaresi  (TOKİ) tarafından başlanan, Diyarbakır Surları'nı gecekondulardan kurtarmak iddiasıyla Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yıkımı yarım bırakılan metruk binalar semt sakinleri ve özellikle de çocuklar için tehlike saçıyor.
 
Mahalleler Kobane'yi andırıyor
 
Görüntü itibarıyla savaş alanını andıran mahallelerde yapıların tam anlamıyla yıkımlarının gerçekleştirilmemesi nedeniyle zaman zaman göçüklere de sebep oluyor. Yaşanan bu durumda Cevatpaşa, Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde ikamet eden yurttaşları sağlık açısından ciddi anlamda tehdit ediyor.  Yıkıntılar arasında zararlı zehirli hayvanda cirit atıyor. Yaşanan göçüklerde şu ana dek herhangi bir yurttaşın zarar görmemesi ise şans olarak değerlendiriliyor.
 
Yıkıntıları çocuklar oyun alanı olarak kullanıyor
 
Yıkımın tam olarak yapılmadığı alanları çocuklar oyun sahası olarak kullanıyor. Yaşanacak olası göçüklerde alanda oyun oynayan çocukların yaşamını ciddi bir şekilde tehdit ediyor. Yetkililerle; sorunlarının çözümü adına diyalog kurmaları için kendi aralarında temsilci seçen Cevatpaşa Mahallesi bu söz konusu sorunların en üst düzeyde yaşanan bölgesi olarak dikkat çekiyor.
 
Mahalleli kentsel çile diyor
 
Cevatpaşa Mahallesi'nin 'Kentsel Çile' olarak adlandırdığı kentsel dönüşümün yarattığı rahatsızlığın giderilmesi için seçtikleri temsilci Hacı Süleyman Uran, kentsel dönüşüm iddiasıyla yıkımı tam olarak gerçekleştirilmediğini, kirliliğin ve zehirli hayvanların çevrede oturan yurttaşların sağlığına büyük zararlar verdiğini kaydetti.
 
Metruk yapıların oluşturduğu molozlar dışında bazı yurttaşların alanı moloz döküm yeri olarak kullanması nedeniyle alanın çöp sahası haline geldiğini belirten Uran, “Harabeler molozlar ve yıkıntı hem sağlık hem güvenlik açısından risk oluşturuyor. Pislikler var. Yarın bir gün havalar ısınınca sivrisinekler çıkacak, koku verir. Bu harabelere girip esrar, içki içiyorlar. Buralarda yaşayan hiç kimse memnun değil. Belediyelere başvuruda bulunduk. Büyükşehir ve Sur ilçe belediyesine başvurduk. Bize geçtiğimiz zamanlarda 'molozları kaldıracağız' dediler ama kimseden ses çıkmadı. Eskiden böyle bir şey yoktu. Bu harabeler çıkınca her türlü pislik türedi” dedi.
 
Vali ve Belediye Eş Başkanlarına çağrı
 
Mahalleli tarafından sorunların giderilmesi adına temsilci seçildiğini ancak, yaptığı girişimlerde bir yetkili bulamadığını dile getiren Uran, Vali Hüseyin Aksoy ve Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı'ya şu çağrıyı yaptı:
 
 “Biz burada artık çok zor durumdayız. Henüz bahar tam olarak gelmeden bu yıkık yapıları ve molozları ortadan kaldırın ve buraları ilaçlayın. Mahalleli ciddi risk altındadır sağlıkları ciddi tehlike altındadır. Biz mahalleli olarak hem Valimizi hem de Belediye başkanlarımızı davet ediyoruz. Gelin bir çayımızı için bu halimizi bir görün. Allah rızası için elinizi uzatın. Artık bu kentsel dönüşüm için bir şey yapılacaksa yapılsın. Eğer bir iki aya kadar bir şey yapılmayacaksa biz mahalleli olarak kendi evlerimizi yeniden onarıma sokacağız. Yıkıkları kendi imkanlarımız ile kaldıracağız. Biz bunu yaptıktan sonra bizi mağdur etmesinler”
 
Uyuşturucu mekanları haline geldi
 
Doğma büyüme Cevatpaşa Mahallesinde ikamet eden Ali Özalp ise, ne yapacaklarını şaşırdıklarını dile getirerek, yetkililerin bu duruma bir an önce müdahale etmesini istedi. Özalp, “Bu harabelerin, molozların her türlü bize zararı var.  Çöp yığını oldu burası. Esrar, eroin, fuhuşa kadar buralarda rastlamak mümkün. Bizi bu hale sokan belediye ve valiliktir. Belediyeye kaç sefer gittik sorunları anlattık. Belediye durumu biliyor. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Hırsızlık, kapkaç olayları yüzünden geceleri yatamıyoruz. Böcek, fare, yılan gibi her şey de var burada. Şehrin sorumlusu kimse buraya el atması gerekiyor. Neticede burada insanlarımız yaşıyor böyle olmamalı.“
 
Akrep ve yılanlar tehlikenin başka bir boyutu
 
TOKİ ile anlaşamayıp evini satmayan mahallede sakini Adem Şemsiye'de durumdan oldukça şikayetçi olduğunu, 2011 yılından bu yana büyük zorluklar yaşadıklarını anlattı.
 “Bölgede akrep ve yılanların olduğunu anlatan Şemsiye özellikle yaklaşan bahar ve yaz aylarında bu sorunun büyüyeceğini kaydederek, “Akrep, yılan var burada. Çocuklarımız bu molozların arasında oyun oynuyor. Allah muhafaza hepsi büyük riskler taşıyor. Uzun zamandan beri görmediğimiz akrepler artık büyük tehlike oluşturuyorlar. Bunun yanında pislik var, toz var. Belediyeye yüz defa başvurduk, söyledik, dilekçeler verdik. Bu harabelerdeki pislik ve molozların temizlik ve sağlık açısından büyük risk taşıması nedeniyle kaldırılmasını istiyoruz”.
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT