1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dönüş isteği yağmur gibi
Dönüş isteği yağmur gibi

Dönüş isteği yağmur gibi

8 Mayıs'ta pkk unsurlarının sınır dışına çıkmasıyla köylerine geri dönmek isteyen vatandaşlar devlet kurumlarını dilekçe yağmuruna tuttu

A+A-

PKK'nın sınır dışına çekilme sürecinde herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması konusunda kilit öneme sahip valiler Habertürk'e konuştu. Valiler üç aydır huzur ve barış havası soluyan bölge insanının devlete bakışının değiştiği mesajını verdi. Valilerin açıklamaları şöyle:
 
'Gece' kaygısı tarih olacak
 

Diyarbakır'da insanların gözlerinin içinin parıldadığını, yüzlerinin güldüğünü belirten Vali Mustafa Toprak "Köye dönüş için vatandaşlar dilekçeyle başvuruyor. 8 Mayıs'ın ardından 30 yıldır yaşanan şehirlerarası gece seyahati kaygısı da tarih olacak. Ortam daha da güzelleşiyor. Vatandaşımız şiddet, terör, acı sebebiyle bunalmış yıllardır. Artık baskının, sıkıntının azaldığını hissediyor. Gönülden bu işlere inanıyor. Bu şehrin mülki amirleri olarak bizi de de mutlu ediyor" diye konuştu.Yıllardır Kürt vatandaşların gerçek iradesini gösteremediğini belirten Toprak, "İnsanımızda korku endişe, ürperme vardı. Şu anda insanlar rahat. Çözüm sürecine de büyük bir sahiplenme söz konusu. Büyük bir dikkat ve titizlik gerektiriyor. Herkes buna dikkat ediyor, etmeli" dedi.
 
Diyarbakır'da yaşam renkli
 
2 bin öğrencinin katıldığı halk oyunları, atıcılık, voleybol müsabakalarının Diyarbakır'a alındığını, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi kalp kliniğinin Orta Doğu'nun en fazla kalp ameliyatı yapılan merkezi haline geldiğine işaret eden Toprak önemli profesör ve doçentlerden oluşan doktor ekiplerinin Diyarbakır'a akın ettiğini anlattı. Toprak "Otellerin, yeme içme yerlerinin bu hareketlilikle yüzü gülüyor. Daha önce kimse gelmiyordu, endişe ediyordu. Bu süreç sadece Diyarbakır'daki insanların yüzünün gülmesi değil, aynı zamanda Türkiye'nin yüzünün gülmesi anlamına geliyor" diye konuştu.
"6 otel inşaatı devam ediyor. 2013'ün üçüncü çeyreğinde arkeoloji müzesini açacağız. 12 bin yıl öncesinin eserlerini sergileyeceğiz" bilgisini veren Toprak, "8 Mayıs sonrası bu güzellikler çok daha iyi bir noktaya ulaşacak. Silahların patlamaması endişe olmaması bu rahatlığı sağladı. Coğrafi manada sıkıntılı olacak yerlerden PKK unsurları çekildikten sonra memleket gerçek değerleriyle yüzleşmiş olacak" diye konuştu.
 
150 firma Mardin'e geliyor
 

Hafta sonu Midyat'ta yapılacak paskalya ayini için sadece Türkiye'deki 3 bin Süryani vatandaşın değil, terör yüzünden yurtdışına çıkan 300 bin Süryaninin Türkiye'ye dönmek için sıraya girdiğini belirten Mardin Valisi Turhan Ayvaz ise çözüm sürecinin bölgeye etkilerini "Mardin'e yatırım için 150 büyük firmanın başvurusunu aldık. 50 yılda açılamayacak 3 organize sanayi bölgesini birlikte açacağız" diyerek özetliyor. Çözüm süreciyle herkesin memnuniyetini dile getirdiğine vurgu yapan Ayvaz, "Eğer bunu birisi bozmaya kalkarsa herkesin bozanlara karşı düşmanlık yapacağı belli. Sağı solu, teröristi herkes bu süreci destekliyor" dedi.
 
Valiliğe teşekkür ediyorlar

 
Siirt Valisi Ahmet Aydın Halkın yüzde 99'unun her gün valiliğe teşekkür için geldiğine dikkat çekerek 3-4 aydır vatandaşların yaylalarına bağ ve bahçesine gönül rahatlığıyla gidebildiğini anlattı. "8 Mayıs, huzurun kalıcı hale gelmesi için milat olacak" ifadesini kullanan Vali Aydın AK Parti'den BDP'deye kadar geniş kesimin kardeşliğe inandığını vurguladı. Aydın, hutbelerde Türkçe ve Kürtçe verilen derslerle kan dökmenin çok büyük günah olduğunun anlatıldığını dile getirdi.

HABERE YORUM KAT