1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dondurucu hava Diyarbakır'ı esir aldı
Dondurucu hava Diyarbakır'ı esir aldı

Dondurucu hava Diyarbakır'ı esir aldı

Yüksek basınç sisteminin etkisi altına giren kentte, hava sıcaklığı gece saatlerinde sıfırın altında 20, gündüz ise sıfırın altında 11'e kadar düşüyor

A+A-
Diyarbakır'da aralık ayında başlayan soğuk hava etkisini sürdürüyor. Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğü Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezi yetkilileri, bölge genelinde son günlerde hava sıcaklığının sıfırın altında 15 ile 20 derece arasında seyrettiğini, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki en soğuk ilin de Diyarbakır olduğunu bildirdi.
 
Son yıllardaki ortalamalara göre kentte bu yıl daha düşük bir sıcaklık yaşandığını kaydeden yetkililer, ilerleyen günlerde yağış beklentisinin olmadığını ve soğuk havanın etkisini sürdüreceğini belirtti.
 
Yüksek basınç sisteminde lokal bir parçalanma olduğunu, bu sistemin Diyarbakır'ı da etkisi altına aldığını anlatan yetkililer, çevre illere göre daha soğuk olan kentte sıcaklık farkının arttığını ifade etti.
 
Yetkililer, bölgenin kuzeyinde etkili olan soğukluğun Diyarbakır'da da yaşandığına dikkati çekerek, şunları söyledi:
 
"Bu sistem Diyarbakır, Bingöl, Muş, Erzurum ve Kars'ta etkili. Bu nedenle Erzurum'daki soğuk hava Diyarbakır'da da yaşanıyor. Diyarbakır'ın çevre illeri ile sıcaklık farkı yer yer 15 dereceye kadar çıkıyor. Bugün Mardin ile Diyarbakır arasında yer yer 14 derece fark görülebiliyor. Bölgede sis etkili. Sabah erken saatlerde ve geceleri sis daha etkili oluyor. Bugün de Diyarbakır'ın gündüz sıcaklığının sıfırın altında 11, gece sıfırın altında 18 olması bekleniyor."
 
Muhabir: Nurten Aslan
Yayınlayan: Levent Harman

HABERE YORUM KAT