1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Domatese Noel ve Ruble freni
Domatese Noel ve Ruble freni

Domatese Noel ve Ruble freni

Noel tatili dolayısıyla ihracat yüklemelerine ara verilmeye başlanmasıyla birlikte ihracatlık domates fiyatı 1 liraya geriledi.

A+A-
En çok ihracat yapılan ülke olan Rusya'nın kapılarının açık olmasına rağmen rublenin dolar karşısında değer kaybetmesiyle ihracatçının sıkıntıya girmesi fiyat düşüşünde bir başka etken olarak dikkat çekti. 
 
Mersin'in Erdemli ilçesinde günlük piyasa kurulumunda ihracatlık domates fiyatı 1 liraya kadar düştü.
 
Erdemli Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı İsmet Topçu, “İhracatlık domates fiyatı 1 lira, kırmızı çiçekli domates fiyatı 1 lira 10 kuruş. Fiyatlardan şimdilik memnunuz. Yalnız Noel dolayısıyla birkaç gün içerisinde fiyatların aşağılara ineceğini tahmin ediyorum. Çünkü ihracatta sıkıntı başlayacak. Rusya'da Ruble'nin dolar karşısında düşmesi, ne yazık ki bizlere de yansıyacak” dedi.
 
“Kapılar açık ancak alım yok” diyen Topçu, “15 gün öncesine kadar 1 lira 70 kuruş civarından alınan domates şuan itibariyle 1 lira civarlarında. Şunu da eklemek isterim domateslerimizin bu yıl kalitesi çok yüksek. Tek güvendiğimiz kalitemiz” şeklinde konuştu. 
Yurt dışına ihracat ürünü hazırlayan komisyonculardan Muhammet Kaya ise, Noel tatili öncesinde son ürünlerin ihracata hazırlandığını ifade ederek, “Fiyatlar şuan düştü. 1 lira 70 kuruşa kadar gidiyordu. Noel dolayısıyla ihracat olmadığı için karşıya mal gitmiyor. O sebeple fiyatlar düştü” dedi.
 
Bir çok üreticinin ise ürünleri sera da beklemede. Kalitesine rağmen istenilen fiyatı bulamayan çiftçilerin bazıları tercihini beklemeden yana kullanıyor. 
Çiftçilerden Zekeriya Mumlu, “Ürünümüz çok kaliteli ancak fiyat etmiyor. Noel Bayramı dolayısıyla ihracatta durdu. Serada ürün duruyor. Çiftçinin hali bu şartlarda zor” dedi. 

HABERE YORUM KAT