1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dolye'den kardelen kadın evi'ne ziyaret
Dolye'den kardelen kadın evi'ne ziyaret

Dolye'den kardelen kadın evi'ne ziyaret

DİYARBAKIR- Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır'a gelen ve sivil toplum örgütleri üzerine birçok ülkede araştırma yapan University College Dublin'in doktora öğrencisi Jessica Doyle ve beraberindeki grup Kardelen Kadınevi'ni ziyaret etti.

A+A-

İrlandalı Doyle, Kardelen Kadınevi'nin çalışmaları ve temel amaçlarına ilişkin Kadın Evi'nin yöneticileriyle toplantı düzenleyerek görüş alışverişinde bulundu. Kadın çalışmaları ile ilgili soru cevap şeklinde düzenlenen toplantıda konuşan Kardelen Kadınevi Koordinatörü Mukaddes Alataş, kadınları şiddet ortamından uzaklaştırıp, her türlü desteği sunmak gerektiğini söyledi.

Kadınlara güven kazandırmak için sığınma evlerini açtıklarını kaydeden Alataş, "Bizim mücadelemizin temel amacı kadını yaşamın her alanını örgütlendirmek. Kadın mücadelesini her alanda yükseltmektir" dedi. Sistemin çözüm adına açtığı kadın sığınma evlerinin yanlış olduğunu çalışmalarıyla kanıtladıklarını belirten Alataş, "Sistemin açtığı sığınma evlerinin erkek egemen zihniyetinin elinin altından geçtiğini gördük. Çözüm erkeklerin elinden geçen bir sığınma evi olmadığını çalışmalarımızla kanıtladık" diye konuştu.

Kadınevlerine sığınan kadınlara çeşitli etkinlikler ve yaşam alanları kazandırdıklarını dile getiren Kardelen Kadınevi yetkililerinden Emine Baştaş ise, "Atölyelerimizde erkek olmak nedir veya kadın olmak nedir başlıkları altında görüşü alınıyor. Atölyeyi yöneten bir psikologumuz var. Hafta da bir gün ihtiyacı olan kadınlara ihtiyaç doğrultusunda sürekli olmak kaydıyla psikolojik danışmanlık veriliyor. Bunun anında sanatsal bir takım etkinliklerimiz devam ediyor" şeklinde konuştu.
Toplantı, yapılan görüş ve önerilerin ardından sona erdi.

(ÜN-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT