1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dolandırılan Diyarbakırlı yardım bekliyor
Dolandırılan Diyarbakırlı yardım bekliyor

Dolandırılan Diyarbakırlı yardım bekliyor

DİYARBAKIR- Kuzey Irak'ın Erbil kentinde 2012 yılında bir inşaat firmasında taşeronluk yapan Diyarbakırlı Tahsin Dondar, firmanın kendisini dolandırdığını ileri sürdü.

A+A-

Yaklaşık 500 bin lira zarara uğradığını belirten Dondar, yaşadıklarını yetkililere bildirmesine rağmen kimseden yardım alamadığını söyledi.

Tahsin Dondar, iki yıl önce Kuzey Irak'ın Erbil kentine giderek, iş yapmaya karar verdi. Bir süre iş görüşmesi yapan Dondar, arayışlarının ardından bir inşaat firmasıyla görüşüp yapılacak olan inşaat için taşeronluk teklifi aldı. Teklifi kabul eden Dondar, Diyarbakır'a gelerek kendi ekibini kurdu. Erbil'e gidecek ekibi için pasaport işlemlerini yaptığını anlatan Dondar, “20 kişilik ekip ile birlikte Erbil'e gittik. İş aldığım yüklenici firma bana ilk etapta 20 bin dolar avans vereceğini ve daha sonraki aylarda yaptığım işe göre ödeme yapacağını söyledi. İlk etapta şantiyemi kurdum.

Yaklaşık 500 bin lira civarında bir harcama yaptım. Daha sonraki süreçte yüklenici firma bize iş vermeyeceğini ve yaptığımız harcamayı da karşılamayacağını söyledi. Bunun üzerine tartışmalar başladı. Silahlı adamları gelip şantiyemizi bastı. Beni ve birkaç arkadaşımı rehin aldılar. Bunun üzerine ben de Türkiye'deki yakınlarımla temasa geçtim yardım etmelerini istedim. Bölge milletvekillerini arayıp zor durumda olduğumuzu söyledim ama ne yazık ki kimse bir şey yapmadı. Zor bir uğraş sonucu ellerinden kurtulduk. Soluğu Türk Konsolosluğu'nda aldım. Bana yardımcı olmalarını istedim fakat onlar da bir şey yapamadılar. Daha sonra Türkiye'ye geldim, tüm yetkililere mağduriyetimin giderilmesi için başvuruda bulundum henüz bir yanıt alamadım" dedi.

“ÇOCUKLARIMI ÜNİVERSİTEYE GÖNDEREMEDİM”

Dondar, yaşadığı bu olaydan sonra maddi açıdan büyük bir zarar yaşadığından dolayı evini satarak kiraya geçtiğini söyledi. Elektrik ve su parasını bile ödeyemediğini belirten Dondar, üniversiteye gitmek isteyen iki kız çocuğunu gönderemediğini ifade ederek, “Yaşadığım bu durumdan sonra neyim varsa satmak zorunda kaldım. Şuan bir çok yere borçlanmışım. Dışarıya çıkacak bir imkanım bile yok. Kaldığım ev kiralık, ev sahibiyle kira ödemediğim için sürekli tartışıyoruz. İki kız çocuğum üniversiteye gitmek istedi fakat maddi imkanımız olmadığından dolayı onları gönderemedim. Çok mağdur bir durumdayım, yetkililerden yardım bekliyorum” şeklinde konuştu.

(ÜN-AKK-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT