1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dokuz kat fazla elektrik harcanıyor
Dokuz kat fazla elektrik harcanıyor

Dokuz kat fazla elektrik harcanıyor

DİYARBAKIR- Hanelerde elektrik tüketimini inceleyen bir araştırma, bedeli ödenmediği zaman elektrik enerjisinin ne denli israf edildiğini tüm çıplaklığıyla ortaya koydu.

A+A-

Tüm Tüketicileri Koruma Derneği'nin (TTKD) görüşüyle hazırlanan araştırmaya göre, ısınmasını doğal gaz ile yapan ve güneş enerjisi sistemi bulunan 3+1 büyüklüğündeki bir evde ayda 422 kWh elektrik kullanılırken, aynı büyüklükte olan ancak, bedeli ödenmediği için ısınmasını elektrik ile yapan evde ise bunun yaklaşık 9 katı olan 3.758 kWh elektrik kullanıldı.

ELEKTRİK BEDELİNİ ÖDEYEN EV İLE ÖDEMEYEN 2 EVİN FARKI

Güneydoğu Bölgesi'nde Dicle Elektrik'in sağladığı verilere göre yapılan araştırmada kış sezonu baz alındı. TTKD'nın analiziyle kış sezonunda yapılan araştırmada aynı büyüklükte, aynı nüfusa sahip ve aynı elektrikli ev aletlerinin kullanıldığı 2 ev mercek altına alındı.

Birinci evde, ısınma doğal gaz ile yapılırken, sıcak su ihtiyacı da güneş enerjisi sisteminden giderildi. İkinci evde ise ısınma ve sıcak su ihtiyacı için, bedeli ödenmediğinden elektrik enerjisinden yararlanıldı.

Bir ay sonunda yapılan değerlendirme sonunda ise, ortaya oldukça çarpıcı sonuçlar çıktı. Birinci evde ihtiyaçlar için toplam 422.96 kWh elektrik kullanılırken, İkinci evde ise, bedeli ödenmeyen elektriğe yüklenildiğinden, birinci evde kullanılan elektriğin yaklaşık 9 katı fazla olan 3.758.96 kWh elektrik kullanıldı.

Bedel ödemeyen evde, elektrik tüketim kalemlerinde ilk sıraları 3.420 kWh'lik tüketim ile klima, elektrikli ısıtıcı, elektrikli banyo kazanı ve elektrikli şofbenin aldığı görüldü.

“BUNDAN DAHA ÇOK İSRAF YAPILAN EVLER VAR”

Avrupa Birliği'nde Tüm Tüketiciler Koruma Derneği (TTKD) Kurucu Başkanı Mehmet Barak, söz konusu araştırmanın sonuçlarını değerlendirdi. Barak, bedelini ödemeyenlerin, 'Nasılsa parasını ödemiyorum' diye düşündükleri için, kullandıkları elektriğin hesabını yapmadıklarını belirtti. Dicle Elektrik tarafından dağıtım hizmeti verilen 6 ilde bedeli ödenmediği için her yıl yaklaşık 2,7 milyon lira tutarındaki 8 milyar kWh elektriğin bu düşünce ile israf edildiğini de belirten Barak, şöyle dedi:

“Bu bir şirketin değil bütün Türkiye'nin sorunu. Bu illerde kayıp kaçak yüzde 75 dolayında. Yani her 4 kişiden 3'ü kullandığı elektriğin parasını vermiyor. Böyle olunca da parasını ödemediği elektriği ne yazık ki israf ediyor. Araştırmanın sonucu da bunu doğruluyor.

Normal bir yaşam süren, ısınmasını doğal gaz ile yapan, suyunu güneş enerjisi ile ısıtan evde bir ayda 422 kilovat elektrik kullanılırken, elektriği kaçak olduğu için bedava kullanan evde 9 kat fazla olarak 3.758 kilovat elektrik kullanmış.

Bunun adı düpedüz israftır. İnanıyorum ki elektriği kaçak kullanan birçok evde, araştırmaya konu olan evden çok daha fazla elektrik kullanılıyor. Yazıktır, günahtır. Bölge halkı artık bedelini ödemediği kaçak elektrik ile değil, ısınmasını odun, kömür veya doğal gaz ile yapmalıdır.”


(YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT