1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Dokunulmazlıklar için BDP'den sert tepki
Dokunulmazlıklar için BDP'den sert tepki

Dokunulmazlıklar için BDP'den sert tepki

DİYARBAKIR - Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, dokunulmazlıkların kaldırılması durumunda tepkilerinin sert olacağını söyledi.

A+A-

Aydoğan, BDP Diyarbakır İl Başkanlığı'nda İHA muhabirine yaptığı açıklamada, Başbakan'ın demokrasinin kılıcı gibi dönem dönem her kızdığında, ya da her Türkiye'nin gündemi farklılaştığında, fezlekeleri başlarının üstüne koymasını doğru bulmadığını belirtti. Başbakan ve AK Parti hükümetinin fezlekeleri bir tehdit unsuru olarak kullandığını söyleyen BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, “Bizim korkumuz yok. Biz milletvekili olurken AK Parti bir gün bizim karşımıza fezlekeleri getirir ona göre dikkatli konuşalım, dikkatli hareket edelim diye milletvekili olmadık. Demokrasinin sınırları içerisinde bu ülkede herkes nasıl seçildiyse biz de öyle seçildik. Şu anda 800'e yakın dosya var mecliste. Bunlardan 250 tanesi farklı siyasi partilere ait. Herkesin dokunulmazlıklarını kaldırırlarsa tabiki biz de kaldırılmasına evet deriz. 250 dosya beklerken mecliste sadece BDP'li milletvekillerinin fezlekelerini kaldıracağız demek demokrasinin kuralları ile uyuşmaz diye düşünüyorum. 'Siz ne kadar mücadele ederseniz edin milletvekili, belediye başkanı da çıkartırsanız belediye başkanlarını cezaevine atarız, milletvekillerinin de dokunulmazlıklarını kaldırırız o şekilde cezaevine atarız' diyorlar” dedi.
Türkiye'de seçimle göreve geldiklerini aktaran Aydoğan, şöyle devam etti:
“Bizim fezlekelerimizi meclise getirecek, dokunulmazlıklarımızı kaldıracak olanın bizi seçenler olduğunu düşünüyorum. Onun dışında hiçbir yaptırımı biz kabul edemeyiz. Türkiye'nin gündemini yapay, dokunulmazlıkların kaldırılması gibi gündemlerle doldurulmasını çok doğru bulmuyorum. Türkiye'de çok önemli bir sorun var, Kürt sorunu var, hala kan akmaya devam ediyor. Bugün hala ülkenin çeşitli yerlerindeki çatışmalarda pek çok insanımız yaşamını yitirdi. Türkiye'nin bence temel gündemi budur. Ölümleri önlemektir. Fezlekelerle uğraşmak yerine gerçekten artık kangrene dönüşmüş olan Kürt meselesini çözme yönünde bir adım atmaktır. Fezlekeler dokunulmazlıklarımızın kaldırılması ile olsa olsa Kürt sorununa giden yolda bir tıkanıklık olur. Dokunulmazlıkların kaldırılması ile ilgili neler yapabileceğimizi gündemimize almadık. Artık genel kurula gelirse önümüzdeki hafta şüphesiz ki bir araya geleceğiz, nasıl bir tepki göstereceğimizi kararlaştıracağız. Ama ben tepkimizin biraz sert olacağını düşünüyorum. Bu ülkede demokrasinin olmadığını gösteren çok önemli bir karar olacaktır bu.”