1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Doktorlar isyan bayrağını çekti!
Doktorlar isyan bayrağını çekti!

Doktorlar isyan bayrağını çekti!

Tıp fakültesinden yeni mezun olan pratisyen doktorlar ve uzmanlık eğitimini tamamlayan uzman hekimler için yapılan halk arasında mecburi hizmet kurası olarak bilinen Devlet Hizmeti Yükümlülüğü kuralarının kadroları açıklandı.

A+A-

67'inci dönem kurası, doktorların kendi deyimiyle tarihin çetin kurası niteliğinde. Kadroların neredeyse tamamı PKK olaylarının merkezi Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi'ne.

Bunun sebebi ise Doğu bölgelerinde çalışmak istemeyen doktorların istifa ederek görevi bırakması ve eş durumu atamaları. Bazı internet sitelerindeki forumlarda Diyarbakır'da yol kesen PKK'lıların bir meslektaşlarını öldürdüğünü hatırlatan hekimler, PKK'nın hastane ve ambulansları da hedef olarak seçtiğini belirtiyor. 

 

Sağlık Bakanlığı daha önceki kuralarda eş durumu atamalarına sıcak bakmıyordu. Eş durumu için atama taleplerini uzun bir süre reddeden Bakanlık, PKK olaylarının alevlenmesinin ardından eş durumu atamalarını da kabul etmeye başladı. Danıştay'ın "stratejik personeller de eş durumu tayini yapabilir" kararına rağmen başvuruları reddeden Sağlık Bakanlığı, 66. ve 67. Devlet Hizmeti Yükümlülüğü kuralarında eş durumu atamalarına onay verdi. Ayrıca mecburi hizmetini yapmaya devam eden diğer doktorlar da eş durumu ataması yapabiliyor. 

Son zamanlarda PKK olaylarının zirveye çıkmasının üzerine doktorlar, bu haktan faydalanmaya başladı. Doğu'da boşalan kadroları doldurmak ise bekar olan hekimlere düştü. Kendisine Doğu illerinden birisinde hastane seçmek durumunda kalan doktorların neredeyse tümü bekar. Bu durumun anlaşmalı evlilikleri yeniden hortlatabileceği belirtiliyor. Anlaşmalı evlilikte eş durumu tayini yaptırmak isteyenler formaliteden nikah yapıyor ve atama gerçekleştikten hemen sonra tek celsede boşanıyor. PKK eylemlerinden endişe duyan hekimler, çareyi anlaşmalı evlilikte görüyor. Anlaşmalı evlilikler, diğer devlet memurları arasında da kullanılan bir hile yöntemi. 

DOKTORLAR: PKK OLAYLARI SON BULSUN 

Doğu'da bulunan il ve ilçelerde doktor maaşlar diğer bölgelerden iki kat daha fazla. PKK bölgelerinde çalışan doktorlar, sözleşme imzalayarak döner sermaye katkısı ile birlikte her ay ortalama 13 bin TL kazanabiliyor. Fakat buna rağmen hekimler, haberaktuel.com'un haberine göre bu bölgelerde çalışmak istemiyor. Doktorlar,, maaşların arttırılmasını değil PKK olaylarının son bulmasını istiyor. 

DOKTORLAR İSYAN EDİYOR 

Drtus.com internet sitesine üye doktorları açılan kadrolara isyan etti. Sitedeki forumun modaretörlerinden hevidarr rumuzlu üye, mesajında; "Hayırlı olsun herkese. Kendi branşım için konuşuyorum; geçen kuralarda açılmış ama hekimin gitmediği ya da eş durumundan geri geldiği yerler açılmış. Ankara'nın batısında bir yer yok" diyor. Başka bir doktor ise, "Hükümetimiz sağ olsun. Tüm Türkiye olarak iki bölge, 15 İl'e çalışıyoruz" şeklinde konuşuyor. 

"Bu ne yaa" diye soran mecburi hizmet kurasına girecek bir başka hekim de, "Resmen Doğu'daki kadrolar bomboşmuş. Batı'dakiler doluymuç. İçler acısı" ifadelerini kullanıyor. 

Mecburi hizmet sisteminden şikayet eden "Dada" rumuzulu bir başka doktor, çocuklarına Türkiye'de Tıp okutmak istemediğinden bahsediyor: "Nedir kardeşim bu hekimlerin suçu ya? Allah'a havale ediyorum. Hem Tıp okurken anan ağlasın, TUS çalışırken göbeğin çatlasın, asistanlıkta zenci muamelesi gör, sonra da mecburiye mecbur et. Sonra da çıksın zevzeğin biri; 'bu hekimler neden havalı, devlet bunları zaten bedava okuttu' desin. Kesinlikle ve kesinlikle çocuklarıma bu memlekette Tıp okutmam. Yazık, sadece yazık." 

 

 

 

(Haber Aktüel)

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler