1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Doktorlar güvenlik güçlerini tedaviye gitmedi iddiası
Doktorlar güvenlik güçlerini tedaviye gitmedi iddiası

Doktorlar güvenlik güçlerini tedaviye gitmedi iddiası

Personelsaglikhaber.net adlı haber sitesi Diyarbakır sağlık camiasında dönen olaylarla ilgili haberi gündeme bomba gibi düştü.

A+A-

Terör operasyonlarının devam ettiği Diyarbakır Merkez Sur İlçesi’nde 28 Aralık 2015 tarihinde yaralanan iki güvenlik görevlisinin ameliyatı için Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden talep edilen 3 doktor yapılan görevlendirmeyi kabul etmediği iddia edildi.

3 doktor aynı gün rapor aldı. Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Utkan Sevük ve Fırat Ayaz aynı tanıyla rapor aldıkları ortaya çıktı. Mürüvvet Yılmaz ise kadın hastalığından dolayı özel bir hastaneden rapor aldı.

Diyarbakır Merkez Sur İlçesi’nde terör örgütü PKK mensupları tarafından açılan çukurların kapatılması, barikatların kaldırılması ve tuzaklanan bombaların imha edilmesi için 28 Kasım 2015 tarihinde 6 mahallede sokağa çıkma yasağı ilan edilerek, operasyon başlatılmıştı.

Operasyonların devam ettiği 28 Aralık 2015 tarihinde teröristler tarafından tuzaklanan el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu 2 güvenlik görevlisi ağır yaralanarak Diyarbakır Askeri Hastane’ye kaldırıldı.

ACİL KODUYLA YAZI YAZILDI
Hayati tehlikeleri olan 2 güvenlik görevlisi zaman kaybedilmeden ameliyata alındı. Kalp Damar Cerrahisi uzmanına ihtiyaç olduğu için Diyarbakır Valiliği’ne acil koduyla yazı yazılarak doktor talebinde bulunuldu.
Diyarbakır Valiliği aynı yazıyı, acil koduyla, Diyarbakır Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği’ne gönderdi. Güvenlik görevlilerinin durumu kritik oldu için Genel sekreterlik Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi yönetimini telefonla arayarak 3 kalp damar cerrahisi uzmanı gönderilmesini istedi.

GÖREVİ KABUL ETMEDİLER
Bunun sebeple hastane yönetimi Kalp Damar cerrahisinde görevli olan Utkan Sevük, Fırat Ayaz ve Mürüvvet Yılmaz’ı görevlendirdi. Ama doktorlar bu görevi kabul etmeyerek rapor aldı.

 İKİ DOKTOR AYNI TANIYLA RAPOR ALDI
Doktorlardan Utkan Sevük ve Fırat Ayaz düşme tanısıyla rapor aldığı ortaya çıktı. Raporun düzmece olduğu iddia edilirken, raporu veren Uz. Doktor Mahmut Taş’ın şuanda Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yönetici olarak atandığı belirtildi.

Görevlendirilme yapıldığı gün Uz. Dr. Fırat Ayaz 41 hastayı muayene ettiği, Utkan Sevük’ün ise poliklinik günü olmamasına rağmen 3 hastayı muayene etti. Doktor talebinin yapıldığı 14.20 sularında muayeneleri sonlandırarak hastanenin acil bölümüne inip rapor aldıkları aldılar.

İki doktorun düşme tanısıyla 4 günlük rapor aldıkları öğrenildi. Görevden kaçan Doktorların raporlarının birebir aynı olduğu dikkatleri çekti.

Diyarbakır Kamu hastaneleri Birliği Genel Sekterliği konuyla ilgili soruşturma başlatarak, Kadın doğum ve çocuk hastalıkları hastanesi başhekim yardımcısı Dr. Atilla Yazıcıoğlu bu konu ile alakalı muhakkik olarak atandığı belirtildi.  Yazıcıoğlu tarafından yapılan soruşturma sonucunda iki doktorun raporlarının doğru olduğu soruşturmaya yer olmadığı yönünde rapor düzenlediği öğrenildi.

Utkan Sevük ve Fırat Ayaz’ın bağımsız bir hastane tarafından muayene edilip raporunun doğruluğunun araştırılması için Elazığ Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne yazıldı.

Hakem hastanesi yazıya şöyle cevap verdi; “İlgili yazı geç elimize ulaştığı için doktorların muayene edilmesi gerekiyor.”

Konuyla ilgili Diyarbakır Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Doç.Dr. Murat Kanğın’ın 120 gündür geçmesine rağmen konuyla ilgili somut bir adım atmadığı iddia edildi.

TAŞ GİBİ YÖNETİCİ
İki doktora düşme tanısıyla 4 gün rapor veren Doç.Dr. Mahmut Taş’ın ödül olarak Diyarbakır Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Doç.Dr Murat Kanğın tarafından referans edilerek Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma hastanesine yönetici olarak atanmasında büyük rolü olduğu iddia edildi.

SORU İŞARETLERİ
1-    Genel Sekreter Murat Kanğın konuyla ilgili neden acil adımları atmadı?
2-    Göreve icabet etmeyen Doktorları kim niçin korunuyor mu?
3-    Güvenlik güçlerinin halkın canını, malını korumak için canlarını tehlikeye atmasına rağmen, yaralanırken doktorların gitmeyerek, hayatlarının tehlikeye atılmasına Sağlık bakanlığı neden sessiz kaldı?
4-    Doktorlara neden gerekli cezalar uygulanmadı?

İşte haber ait olan belgeler

Kaynak:

tutanak-004.jpg

firat-ayaz-rapor-002.jpgfirat-ayaz-rapor-aldigi-gunki-poliklinik-listesi-001.jpghakem-hastane-gorusu-002.jpgutkan-sevuk-rapor.jpgutkan-sevuk-rapor-aldigi-gunki-poliklinik-listesi.jpg

HABERE YORUM KAT