1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Doktor hasta buluştu
Doktor hasta buluştu

Doktor hasta buluştu

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı tarafından geçtiğimiz yıl uygulamaya konulan ,'' Bir Aradayız-Anılar ve Deneyimler '' konulu söyleşiler devam ediyor. 2013 yılının ilk söyleşisinin konuğu Lösemi hastası Yusuf Kaya (6) ile anne ve babası oldu.

A+A-

2013 yılının ilki söyleşisinde D.Ü. Çocuk hastanesinde tedavi gören lösemi hastası Yusuf Kaya (6) annesi Funda Kaya ve babası konuk oldu. Doktor, hemşire, Tıp fakültesi öğrencileri ve hastalarla ilgili hizmet birimlerinde çalışan personelin katıldığı söyleşide hasta ve hasta yakını gözüyle görülen eksiklikler, yapılan ve yapılması gereken hizmetler dile getirildi.

Çocuk Hastanesi Lösemi Çocuklar Kliniği sorumlusu Prof. Dr. Murat Köse, klinikte verilen hizmetler, doktor, hemşire, hasta ve hasta yakını ilişkileri konusundaki hassasiyetten söz etti.

'10 YIL ÖNCEKİ HASTALARI BULUŞTURACAĞIZ'

Köse,”1 kliniğimizde tedavi gören çocukların hoşça vakit geçirmelerini sağlamak ve hastaneye, doktor ve diğer sağlık personellerine karşı sempatilerini artırmak için bazı şenlikler ve sinema günlerini düzenledik. Sosyal kuruluşların dikkatini çekmek için onlarla birlikte Lösemi Gününde de şenlikle düzenlemeyi düşünüyoruz. 10 yıl önce lösemi tedavisi gören aileleri bir araya getirerek için çalışmalar yapıyoruz.” dedi.

HASTA DOKTORUNU ALKIŞLADI

D.Ü. Çocuk Hastanesi Lösemi Çocuklar Kliniğinde tedavi gören 6 yaşındaki Y.K.,” Prof. Dr. Murat Söke'yi nasıl buluyorsun?” ,” iyi ve onu seviyorum” diyerek alkışladı.

İstanbul, Malatya 'da tedavi gören ve tedavisinin geri kalmış bölümüne D.Ü. Çocuk Hastanesi Lösemi kliniğinde devam edilen Yusuf Kaya 6) nin annesi F.K. Doktor, hemşireden memnun olduklarını belirterek“ Çocuklar uzun süre oda ortamında kalıyorlar.. Haliyle sıkılıyorlar. Bilgisayarda oyun oynamak istiyor. Bilgisayar ve oyun odaları olsa iyi olur. Daha önce tedavi gördüğümüz İstanbul' da ki hastanede mutfak vardı. Orada çocuklarımıza yemek yapma imkanı buluyorduk. Burada da öyle bir imkan sağlanırsa memnun oluruz. “ dedi. 

ÜÇ ÇOCUĞUMLA ODADAN ÇIKAMADIM

Annelerinde çocukları ile birlikte uzun süre oda ortamında kaldıklarına dikkat çeken anne 6 yaşındaki lösemi hastası Y.K. nın annesi F.K, “ Çocuklarımızla yatıp, onlarla kalkıyoruz. Onlarla gülüyor, onlarla üzülüyoruz. Onların durumu iyiyse bizde iyi, kötüyse bizde kötüyüz. Böyle bir ruh hali içindeyiz. 3 aydır çocuğumla birlikte klinikteki odadan dışarı çıkmadım. Çocuğumuz iyi olduğu günlerde diğer annelerle oturup bir çay içmek ve dertleşebilecek bir oda veya mutfak olması iyi olur. “ şeklinde istek ve duygularını dile getirdi.

Hasta yakını, hasta ve hastane çalışanlar arasındaki resmiyeti kaldırmak ve ilişkilerini geliştirmesi amaçlanan söyleşilerin her Çarşamba günü ayrı bir konu ve konukla ders yılı sonuna kadar devam edeceği belirtildi. 

HABERE YORUM KAT