1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÖKH üyeleri Diyarbakır Cezaevi önünde eylem yaptı
DÖKH üyeleri Diyarbakır Cezaevi önünde eylem yaptı

DÖKH üyeleri Diyarbakır Cezaevi önünde eylem yaptı

DÖKH üyeleri, PKK'li ve PAJK'lı tutsakların 12 Eylül'den bu yana sürdürdükleri süresiz dönüşümsüz açlık grevine dikkat çekmek amacıyla Diyarbakır E Tipi Cezaevi önünde eylem yaptı.

A+A-

Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) üyeleri, PKK'li ve PAJK'lı tutsakların PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın sağlık, güvenlik ve özgürlük koşullarının sağlanması ve Kürtlerin demokratik haklarının verilmesi talebiyle 12 Eylül'den bu yana sürdürdükleri süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemlerine ilişkin Diyarbakır E Tipi Cezaevi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya; Barış Anneleri İnisiyatifi, BDP il ve ilçe yöneticileri, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hafize İpek, TUHAD FED'in yanı sıra çok sayıda tutsak ailesi katıldı.

Açıklamayı yapan DÖKH aktivisti Gülistan Koyuncu, Kürt sorununun, Kürt halkının halk olmaktan kaynaklı taleplerinin tanınması temelinde çözülmesi gerektiğini belirterek, "Başta Sayın Öcalan olmak üzere tüm siyasi tutuklular serbest bırakılmalıdır. Yürütülen askeri operasyonlar, cezaevlerinde yaşatılan hak ihlalleri sınırsız ve pervasızca süreklileştirilmiştir" dedi. Tutsakların, talepleri için süresiz dönüşümsüz açlık grevine girdiğini belirten Koyuncu, tutsakların AKP iktidarı tarafından saldırıya uğradıklarını, hücrelere alındıklarını ve sadece çeşme suyu verilerek ölüme terk edildiklerini kaydetti.

AKP iktidarının Kürt halkının direnişi karşısında çaresiz kaldığını ve bu çaresizliğini pervasızca saldırganlaşarak tutukluların en demokratik eylemleri karşısında bile gösterdiğini ifade eden Koyuncu, "Yaşanan bu vahşet politikalarını kınıyor, siyasi tutsakların onurumuz, Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünün Kürt halkının özgürlüğü olduğunu bir kez daha vurguluyoruz. AKP'yi imha ve inkâr politikalarına artık son vermeye çağırıyoruz" diye konuştu.

ANF