1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÖKH taciz ve tecavüze karşı yürüyecek
DÖKH taciz ve tecavüze karşı yürüyecek

DÖKH taciz ve tecavüze karşı yürüyecek

Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) Diyarbakır bileşenleri, son dönemlerde bölgede kadına yönelik artan cinsel istismara ilişkin Kadın Eğitim Psikolojik Danışmanlık ve Rehabilitasyon Merkezi (EPİDEM) binasına basın toplantısı düzenledi.

A+A-

Toplantıda konuşan EPİDEM çalışanı Şimel Beğik, her gün kadın cinayeti, kadına yönelik tecavüz, taciz ve kadın kırımına karşı kamuoyunda duyarlılık oluşturması gerektiğini söyledi. "Kürdistan'da devlet sisteminin de kadına yönelik şiddeti tacizi ve tecavüzü bir kirli savaş aracı olarak kullandığını iyi bilmekteyiz" diyen Beğik, bir halkın topla, tüfekle, bombayla sindiremeyen sistemin bu halkın dokuları ile oynadığını dile getirdi. Bölgede tacize ve tecavüze izin vermeyeceklerini ifade eden Beğik, bunun için aktif bir mücadele başlatacaklarını ve herkesi bu mücadelede yer alması gerektiğini dile getirdi. Her hafta "Tacizleri ve tecavüzleri deşifre edin ve bir daha gelmemek üzere yok edin" şiarıyla farklı etkinlikler yapacaklarını dile getiren Beğik, 8 Temmuz'da Bingöl'de BDP Bingöl İl Örgütü binası önünden Bingöl Adliyesi'ne kadar bir yürüyüş düzenleyeceklerini ifade etti. Beğik, ayrıca Mardin'de 19 yaşındaki N.F. adındaki genç kadının iki defa zorla kaçılarak aralarında korucubaşının oğlu Abdülkerim İşler'in de bulunduğu, tecavüz olayını protesto etmek amacıyla 11 Temmuz'da Mardin'e gideceklerini dile getirdi. 

Beğik, açıklamalarına İHD, KESK Diyarbakır Şubeler Platformu, Gün Işığı ve Sarmaşık kadın çalışanlarının da destek verdiklerini söyledi.

HABERE YORUM KAT