1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÖKH: Rojava için alanlara çıkalım
DÖKH: Rojava için alanlara çıkalım

DÖKH: Rojava için alanlara çıkalım

DÖKH, tarihin Kürt kadınlarına Rojava özgürlüğünü koruma ve savunma görevini verdiğini belirterek, “Kuzey Kürdistan'ın özgürlüğünü sağlamanın biricik yolu Rojava devriminin sahiplenilmesi ile mümkün olacaktır. Özgürlük alanlarımız olan sokaklar bizi çağır

A+A-

DİYARBAKIR – Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH), yaptığı yazılı açıklama ile Rojava'da El Nusra çeteleri tarafından halka yönelik gerçekleştirilen katliamları kınadı.

“Rojava Devrimi”nin ideolojik karakterinin ve direnişin ön planda olan bir devrim olduğu belirtilen açıklamada, “Yüz yıllık Ortadoğu ulus devlet sınırlarının ve statükoculuğunun Kürdistan'ın dört parçaya bölünmesine dayalı olması Rojava devrimine saldırıların kapsamını da ortaya koymaktadır. Ayrıca Rojava devriminin ulus devletçi sistem alternatifi demokratik özerk sistem modeli, demokratik konfederal ilişki hukuku ve demokratik ulus anlayışı ile farklılıkların ortak yaşama birliği ve kültürünün yol açtığı başarı temel tehdit görülmektedir. Kapitalist sistem güçleri ve bölge ulus devletleri Rojava devriminin paradigmasal değişimi ifade eden üçüncü yol çözümünü devrimlere sızma, muhalefeti yozlaştırma ve çatıştırarak kendine bağlama politikası karşısında tek direniş gücü olarak ele almaktadır. Bu anlamı ile Rojava devrimi ideolojik karakteri ve direnişi ön planda olan bir devrimdir. Rojava devrimi öncelikle bir kadın devrimidir. Tüm ezilen sınıfların, inançların, kültürlerin ve halkların devrimi olan Rojava devrimi katliam ile engellenmek istenmektedir” denildi.

“Kürt kadınlarının namusu helaldir” diyen zihniyetin Kürt kadınlarının direnişi ile tarihin lanetli kısmında yer alacağı ifade edilen açıklamada, “Rojava katliamını gerçekleştiren El Nusra çetesinin örgütlendirilmesi ve Rojava'ya saldırı planlanmasının merkezi gücü AKP iktidarı, uluslararası ambargo ile Kürt halkını dünyadan izole etme ve çeteciler aracılığı ile halk katliamlarını geliştirmenin amacı yüzyıldır varlığı inkar edilen halkın 21. yüzyılın parlayan iradi doğuşunu boğmaktır. Bu saldırı tüm Kürtlere ve Kürt kadınlarına yönelik olmak ile beraber, esasta Kuzey Kürdistan devrimini yok etmeyi amaçlamaktadır. Bu temelde Kürt kadınları Rojava devrimine sahiplenmeyi, katılmayı ve uğruna her türlü bedeli ödemeyi tarihsel bir görev, bir varoluş gerekçesi olarak ele alacaktır” diye kaydedildi.

“Sokaklar bizi çağırmaktadır”

“Her yer Rojava her yer direniş” sloganıyla DÖKH bileşenlerini ve Kürt kadınlarını eylemleri yükseltmeye çağrılan açıklamada, Rojavalı kadınlar ile buluşma ve direnme etkinliklerini hayata geçirme çağrısı da yapıldı. Açıklamada, “Kürdistan yurdunun özgürlüğünün şafağında en önde yer aldınız, biricik evlatlarınızı zılgıtlar ile devrimin ölümsüzlüğüne uğurladınız. Sokaklar sizindi, direniş sizdiniz, özgürlük siz oldunuz. Kürdistan devrimi bir kadın devrimidir sözü uğradığınız tüm zulümlere, katledilmelere, işkencelere rağmen direnişinizin büyüyerek artmasını işaret eden hakikati vurgulamıştır. Özgürlüğümüzü Rojava'da gerçekleştirdik. Kuzey Kürdistan'ın özgürlüğü yakındır. Tarih biz Kürt kadınlarına Rojava özgürlüğünü koruma ve savunma görevini vermektedir. Kuzey Kürdistan'ın özgürlüğünü sağlamanın biricik yolu Rojava devriminin sahiplenilmesi ile mümkün olacaktır. Özgürlük alanlarımız olan sokaklar bizi çağırmaktadır. Hepinizi alanlara çıkmaya davet ediyor ve birlikte direnişi büyütelim diyoruz” denildi.

“Başka seçenek olamaz”

“Rojava'ya saldırılar derhal durdurulmalıdır” vurgusu yapılan açıklamada, şöyle devam edildi:

“Federe Kürdistan hükümetinin uluslararası ambargonun etkili uygulayıcısı olması, Kürt halkı ve Kürt kadınlarının yazdığı tarihte kara bir leke olarak yerini alacaktır. Kürt Ulusal Kongresi'nin yapılacağı bu tarihi günlerde, Kürt ulusal birliği Rojava devriminden geçmektedir. Rojava etrafında direnişi geliştirmek büyük onur meselesidir. Tüm Kürdistani güçlerin bu onurlu direnişte yer alma dışında seçeneği olamaz, olmayacaktır da.”

HABERE YORUM KAT