1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÖKH, Paris katliamının yıldönmünde alanlarda olacak
DÖKH, Paris katliamının yıldönmünde alanlarda olacak

DÖKH, Paris katliamının yıldönmünde alanlarda olacak

DÖKH, Paris'te 3 Kürt kadın siyasetçinin katledilişinin yıl dönümüne ilişkin Diyarbakır merkez ve ilçelerinde düzenleyeceği etkinlik takvimini açıklayarak, etkinlik programlarına tüm yurttaşların katılması çağrısında bulundu.

A+A-

Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH), 9 Ocak 2013'te Fransa'nın başkenti Paris'te katledilen PKK'nin kurucularından Sakine Cansız (Sara), Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) Paris Temsilcisi Fidan Doğan (Rojbin) ve gençlik çalışanı Leyla Şaylemez'in (Rohani) katledilişlerinin yıl dönümüne ilişkin düzenlenecek anma etkinliği programı ile ilgili BDP Diyarbakır İl Örgütü Vedat Aydın Konferans Salonu'nda basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı M. Emin Yılmaz, BDP Kadın Meclisi üyeleri, DÖKH aktivistleri, BDP'nin 2014 yerel seçimlerinde belediye başkan adayları, ilçe belediye başkanları ve yüzlerce yurttaş katıldı. Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşu ile başlayan toplantıda konuşan BDP İl Eş Başkanı M. Emin Yılmaz, Paris'te 3 Kürt kadının katledilmesinin nedeninin "Kürt kadının Kürdistan özgürlük mücadelesinde göstermiş olduğu mücadele" olduğunu ifade etti. Kürt halkının tarihten bugüne kadar özgürlük mücadelesi verdiğini ve Kürt halkının mücadelesini bu günlere getirenlerin ise Kürt kadınları olduğunu belirten Yılmaz, "Kürt özgürlük mücadelesi kadın öncülüğünde Kürt kadınının öncülüğünde bir tarih yazıyor. Kadın özgürleşmeden Ortadoğu ve dünya özgürleşemez. Bu kadınların içinde ve öncülerinden biri de Sakine Cansız'dır" ifadesinde bulundu.

Sakine Cansız'ın sadece Kürt kadınları için değil, dünya kadınları için de mücadelesi ve yaşamıyla bir sembol olduğunu dile getiren Yılmaz, "Onun yaşamın mücadelesi tarihidir. Tüm Kürt halkı biliyor ki, 3 arkadaşımızın katledilmesi Kürt halkının katledilmesidir, tüm Kürt kadınlarının katledilmesidir. Bu katliamı şahsi olarak ele alınamaz. Bu katliam bir halkın katliamıdır" dedi. Fransa hükümetinin bir an önce katliamın faillerini ortaya çıkarması gerektiğini ifade eden Yılmaz, Kürt halkı olarak katliamın faillerinin ortaya çıkarılmadığı sürece alanlarda olacaklarını belirtti.

'Katliam Kürt kadınına bir mesajdır'

Ardından konuşan BDP Kadın Meclisi üyesi Nazile Tursun da, 3 Kürt siyasetçinin katledilmesi ile Kürt kadınlarına bir mesaj verilmek istendiğini ifade ederek, "Sakine Cansız ve 2 arkadaşının şahsında Kürt halkına katliam reva görülmüştür. Avrupa'nın başkentinde bu katliamın yapılması manidardır. Hiçbir güç Kürt halkına mücadelesinde geri adım attıramaz. AKP, Türkiye devleti ve Fransa hükümeti bu katliamın faillerini bir an önce ortaya çıkarsın" dedi.

Tursun ardından 3 Kürt siyasetçinin katledişlerinin yıl dönümüne ilişkin bir hafta sürecek olan eylem ve etkinlik takvimini açıkladı. Tursun'un tüm Diyarbakırlıların katılması çağrısında bulunduğu etkinlik takvimi şu şekilde açıklandı:

"* Diyarbakır Merkez: 9 Ocak'ta saat 12.00'de 3 Kürt siyasetçinin cenazesinin karşılandığı Bağlar Dörtyol'dan başlayacak olan yürüyüş, cenazeler için uğurlama töreninin yapıldığı Batıkent Meydanı'na kadar devam edecek.

* Yenişehir: 4 Ocak saat 14.00'te TOKİ Üç Kuyular'da, 5 Ocak saat 14.00'te Toplu Konutlar'da, 6 Ocak saat 13.00'te Şehitlik ve 7 Ocak'ta saat 13.00'te de Şilbe'de anma ve sinevizyon gösterimi yapılacak.

* Bağlar: 7 Ocak'ta saat 14.00'te ilçe binasında anma yapılacak.

* Sur: 8 Ocak'ta saat 12.00'de Hasırlı Mahalle Meclisi'nde sinevizyon gösterimi ve anma yapılacak.

* Kayapınar: 3 Ocak'ta saat 13.00'te Dicle Kent'te sinevizyon ve anma etkinliği yapılacak.

* Ergani: 7 Ocak'ta Belediye Yas Evi'nde sinevizyon ve anma etkinliği düzenlenecek.

* Çınar: 6 Ocak'ta 12.00'de anma etkinliği ve basın açıklaması yapılacak.

* Bismil: 4 Ocak'ta anma etkinliği ve kitlesel yürüyüş yapılacak.

* Lice: 5 Ocak'ta saat 13.00'te BDP ilçe binası önünden Kadın Merkezi'ne kadar yürüyüş yapılacak. Ardından Kadın Merkezi'nde sinevizyon gösterimi ve anma etkinliği düzenlenecek.

* Silvan: 1 Ocak'ta anma etkinliği gerçekleştirilecek."

HABERE YORUM KAT