1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÖKH: 3 ayda 48 kadın katledildi
DÖKH: 3 ayda 48 kadın katledildi

DÖKH: 3 ayda 48 kadın katledildi

Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) tarafından kadınlara yönelik, şiddet, taciz, tecavüz ve cinayetlere ilişkin yazılı açıklama yapıldı. "Kadına yönelik şiddet verileri, devlet nezdinde hızla düşüş gösteriyor. Peki ya gerçek hayatta? Her gün medyada ar

A+A-

Diyarbakır'da ise, son 4 ayda Hasret Daş (15), Zuhal Yaman (39), Besna Çelik, Münevver Baykara (53), Meltem Özdaş (22), Nazlı Aydın (28), Deniz Binen (28) ve son olarak Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde lise öğrencisi Fatma Atagün (15) adlı genç kadının Aydın Keleş (23) tarafından 8 yerinden bıçaklanarak katledildiğinin belirtildiği açıklamada, devlet politikası olarak sürdürülen kadın kırımının sokak, işyeri ve ev içinde günden güne artarak devam ettiğine dikkat çekildi. "Kadınlar her gün boğularak, bıçaklanarak ve vurularak öldürülüyorlar" denilen açıklamada, "Kadınlara yönelik işlenen suçlarda, daha az cezalandırmalarla, erkeği haklı gösteren yargı söylemleriyle kadına yönelik şiddet devlet eliyle meşrulaştırılıyor. Kadın katillerine caydırıcı cezalar verilmediği sürece her gün kadınlar katledilmeye devam edecektir" diye belirtildi.

Kadınların yaşamaları için devletin önlem almadığının vurgulandığı açıklamada, şunlar kaydedildi: "Şiddetin önlenmesi için yasal düzenlemelere paralel olarak devlet politikasının, siyasi iradenin, zihniyet dönüşümünün ve yasaların doğru biçimde uygulanmasının gerekliliği açıktır. Buna bağlı olarak da şiddet mağdurlarının ve öldürülme riski altında olan kadınların idari ve yargısal korumadan faydalanmaları zorunludur. Buradan bir kez daha kadına yönelik şiddeti kınıyoruz. Demokratik Özgür Kadın Hareketi'nin kadına yönelik her türlü şiddetle mücadele eden bütün bileşenleri olarak, kadınlara yönelik işlenen suçlara karşı mücadelemizi sürdüreceğiz. Kadın sınıfını kırımdan geçiren erkek egemen zihniyetine karşı da kadın özgürlük mücadelesini yükseltmeye devam edeceğiz." 

HABERE YORUM KAT