1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DOGÜNSİFED'in değerlendirmesi
DOGÜNSİFED'in değerlendirmesi

DOGÜNSİFED'in değerlendirmesi

Doğu ve Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu Başkanı Tarkan Kadooğlu yaptığı yazılı açıklama ile 2008 yılına beklentilerin üzerinde yüzde 6.6 büyüme ile başlayan Türkiye'nin, ikinci çeyrekte gösterdiği yüzde 1.9'luk büyümeyi değerlendir

A+A-

Doğu Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED) Başkanı Tarkan Kadooğlu, AK Parti'ye kapatma davasıyla oluşturulan suni gündemin 2008 yılının ikinci yarısında ekonomideki büyüme oranını olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

Yazılı bir basın açıklaması yapan DOGÜNSİFED Başkanı Kadooğlu, Türkiye'nin 2008 yılına yüzde 6.6 ile beklentilerin üzerinde bir büyüme oranıyla başladığını hatırlattı.

Bazı çevreler tarafından siyasi ve ekonomik alanda oluşturulan suni gündemin yılın ikinci çeyrekteki büyüme oranını olumsuz etkilediğinin altını çizen Kadooğlu, "Dünyanın başka herhangi bir ülkesinin de etkilendiği büyük maliyet artışları, daralan dış piyasalar, derinleşen finansal krizin oluşturduğu belirsizlik ülkemizdeki suni gündemlerle birleşince bizleri daha fazla etkilemektedir. İkinci çeyrekteki yüzde 1.9'luk büyüme bunun ispatı" dedi.

"Kapatma davasının ekonomi üzerinde yarattığı ağırlık, dış piyasalardaki daralma ile birleşince yılın ikinci çeyreğinde kamu yatırımları yüze 16.8 azalırken, inşaat yatırımları yüzde 25.1 gerilemiştir. Aynı dönemde yabancıların harcamalarında yüzde 11.0, yerli harcamalarda ise yüzde 15.2 azalma izlenmektedir" diyen işadamı Kadooğlu, ekonomideki kötü gidişatın Güneydoğu'yu daha fazla etkilendiğini belirtti.

Kadooğlu, son dönemde bölgede önemli derecede hissedilen ekonomik durgunluğun işadamlarını ciddi anlamda sıkıntıya ve aynı zamanda finans kurumlarına muhtaç duruma düşürdüğüne dikkat çekti.

Hükümetin ekonomi ile yoğunlaşmasını, mevcut ekonomik programı revize ederek yeniden güçlendirmesinin ülkenin önünü açacağını dile getiren DOGÜNSİFED Başkanı Kadooğlu, dünya'da hızla hissedilmeye başlanan küresel ekonomik krizin dalgalanmalarına kapılmadan, bu sürecin iyi takip edilmesi ve en az zararla atlatması gerektiğini kaydetti.