1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DOGÜNSİFED Başkanı Kadoğlu: Açıkladı
DOGÜNSİFED Başkanı Kadoğlu: Açıkladı

DOGÜNSİFED Başkanı Kadoğlu: Açıkladı

Tekrar çift haneli rakamlara dönmüş olmakla, büyümeden yana ciddi bir darbenin oluştuğunu belirten Kadooğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

A+A-

Doğu, Güneydoğu Sanayici ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, elektrik ve doğal gaz zamları ile bölgedeki aktif sektörlerin yurt içi ve yurt dışı pazarlardaki rekabet güçlerinin olumsuz etkilendiğini bildirdi.

     Kadooğlu yaptığı yazılı açıklamada, düşük kur ve girdi maliyetlerindeki artışın, Türkiye'nin küresel anlamda rekabet gücünü düşürürken, Doğu ve Güneydoğu'daki firmaların bu durumdan en fazla etkilenen kesimi oluşturduğunu kaydetti.

     Tekrar çift haneli rakamlara dönmüş olmakla, büyümeden yana ciddi bir darbenin oluştuğunu belirten Kadooğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:     ''Bu durumda Türkiye'nin büyüme meselesindeki başarı hikayesinden geri adım atmış oluyoruz. Elektriğin ardından doğal gaza da yapılan ve yılbaşından itibaren yüzde 35'e ulaşan zam, küresel anlamda rekabet etmek isteyen sektörlerimize yüksek oranda girdi maliyeti olarak yansıdığı için rekabet gücümüzü zayıflatıyor. Zaten dar olan etki alanımızı iyice zorluyor. Elektrik ve doğal gaz zamları ile bölgedeki aktif sektörlerin yurt içi ve yurt dışı pazarlardaki rekabet güçleri olumsuz etkileniyor. Dolar kurundaki düşüş ise ihracat şansını iyice zorlaştırıyor. Biz hükümetten, Doğu ve Güneydoğu'ya pozitif ayrımcılık bekliyoruz. Bu uygulamaların bölge sektörlerinin belini kırdığı unutulmamalıdır.''