1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Doğuma hazırlık kursu başladı
Doğuma hazırlık kursu başladı

Doğuma hazırlık kursu başladı

Hamilelik sürecinin sağlıklı bir şekilde tamamlanması ve bebeğin bakımına dair pek çok sorunun yanıtını arayan anne adayları için “Memorial Doğuma Hazırlık Kursu” başladı.

A+A-

40 hafta süren hamilelik yolculuğunda, anne adaylarının bilinçli ve mutlu bir hamilelik dönemi geçirmeleri için düzenlenen Memorial Doğuma Hazırlık Kursları halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor. Bebek sahibi olacak çiftler uzman doktorlardan öğrenecekleri bilgiler ışığında bilinçli bir hamilelik süreci yaşayarak, yaşamsal önem taşıyan bazı sorunların da önüne geçebiliyorlar.
 
Hafta Hafta Kurs Programı
 
Kursun birinci haftasında gebelik oluşumu, gebelik süresince anne adaylarında meydana gelen fizyolojik değişiklikler ve risk oluşturabilecek durumlar ele alınıyor. Ayrıca, anne adayları, gebelik süresince dengeli ve yeterli beslenme hakkında beslenme ve diyet uzmanları tarafından bilgilendiriliyor. İkinci haftasında, ideal doğum yöntemleri kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından anne ve baba adaylarına aktarılıyor. Kulak Burun Boğaz uzmanları sağlıklı bir gebelik için burun solunumunun önemini katılımcılarla paylaşırken, anestezi uzmanları da doğum ağrısını azaltıcı yöntemleri anlatıyor.
 
Üçüncü haftasında, gebelik süresince ortaya çıkabilecek duruş ve yürüyüş bozukluklarını önlemek ve rahat bir doğum süreci geçirmek amacıyla, uygulamalı gebelik egzersizleri, gebelik süresince oluşabilecek cilt sorunları ve tedavi yöntemleri anlatılıyor. Bebek bakımı, bebeğin banyosu, göbek bakımı ve masajı da bu eğitimlerde anlatılan konular arasında yer alıyor. Kursun son haftasında ise, bebek doğduktan sonraki süreçle ilgili beslenme, anne sütünün ve emzirmenin önemi, bebeklik ve çocukluk döneminde yapılan aşılar çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları tarafından anne ve baba adaylarına anlatılıyor.
 
Kurs, Memorial Diyarbakır Hastanesi konferans salonunda 7 Mayıs’tan itibaren başladı.

 

(Abdursamet Karaş)

HABERE YORUM KAT