1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Doğum izni artıyor
Doğum izni artıyor

Doğum izni artıyor

Milyonları sevindiren Aile Paketi genişliyor. 2 yeni düzenleme daha var: 16 haftalık doğum izni; ikinci çocukta 18, üçüncüde 20 hafta olacak. İzin yapan anneyi işten atmak zorlaşacak.

A+A-
Çalışan anne ve anne adaylarına önemli haklar getiren Aile Paketi'nin yankıları sürerken; yeni müjdeler geldi. Annelere yarı zamanlı ve kısmi çalışma hakkı getiren Aile Paketi genişliyor. 2 yeni düzenleme pakete ekleniyor. Doğum izni çocuk sayısına bağlı olarak artırılacak, yarı zamanlı çalışma yapan kadın işten çıkartılırsa yüksek tazminat alacak. 
 
TASLAK ANLATILDI 
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bürokratları, Aile Paketi taslağını Ekonomi Koordinasyon Kurulu üyesi bakanlara sunum şeklinde anlattı. Konu burada tartışıldıktan sonra yasa tasarısı olarak Meclis'e gelecek. Edinilen bilgiye göre; Aile Paketi'nde 2 yenilik daha yer alacak. Buna göre; paket ile doğum izni de artırılacak. Çocuk sayısı arttıkça, 16 hafta olan doğum izni de kademeli olarak artacak. Doğum izni ikinci çocukta 18, üçüncü çocukta 20 hafta olacak. Anneler yarı zamanlı çalışma imkanından yararlandığında, işten çıkartılırsa yüksek tazminat kazanacak. Bu hakkı kullanan annenin işten atılması zorlaştırılacak. Aile Paketi'yle gelecek olan düzenlemeler de şöyle: 
 
BABAYA DA İMKAN ?
 
Analık izni bitiminden sonra ilk çocuk için 2 ay, ikinci çocuk için 4 ay, 3 ve üzeri çocuklar için 6 ay olmak üzere yarı zamanlı çalışma imkanı getirilecek. Ücret tam ödenecek. ? Yarı zamanlı çalışma sonrası, 5.5 yaşına kadar çocuğunun yanında kalmak isteyen annelere, kısmi çalışma hakkı getirilecek. Bu hakkı baba da kullanabilecek. Kısmi çalışmada, çalışılan sürenin ücreti verilecek. ? Anne doğum sonrasında hayatını kaybederse geri kalan izinleri baba kullanabilecek. ? Babalık izni, 5 gün olarak bütün çalışanları kapsayacak. Hafta sonuyla birlikte izin 1 haftaya çıkacak. ? Ücretsiz izin döneminde memurun kademe ve derece kaybı önlenecek, bu süreler de derece ve kademe artış sürelerinden sayılacak. ? Anneye ilk çocukta 300, ikincide 400, üçüncüde ise 600 TL yardım yapılacak. 
 
ÇEYİZ PARASI DEVLETTEN 
 
Aile Paketi ile çeyiz desteği de hayata geçecek. Bu konudaki çalışmalar sürüyor. Aile Paketi'ne göre; ailelerin çocukları adına açacağı çeyiz hesabına, genç eğer 18-27 yaş arasında evlenirse, devlet biriken paranın ortalama yüzde 15'i kadar destek sağlayacak. Çocuk doğduğu günden evlenene kadar biriken para 100 bin lira ise, 15 bin lira devlet tarafından verilecek. Kadın da erkek de benzeri ödenek biriktirirse, evlilikte 30 bin TL gibi bir parayı devet verecek.

HABERE YORUM KAT