1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Doğu ve Güneydoğulu çocuklar İstanbul'da
Doğu ve Güneydoğulu çocuklar İstanbul'da

Doğu ve Güneydoğulu çocuklar İstanbul'da

Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa ve Van'dan gelen öğrenciler İstanbul'da buluştu.

A+A-

"Haydi Gençler Müzeye" projesi kapsamında Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa ve Van'dan gelen öğrenciler İstanbul'da buluştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Seyehat Acentaları Birliği'nin (TÜRSAB) katkılarıyla, Diyarbakır'dan 38, Mardin'den 17, Şanlıurfa'dan 16 ve Van'dan 16 olmak üzere toplam 87 öğrenci öğretmenleri ile birlikte Müzeler Haftası nedeniyle "Haydi Gençler Müzeye" projesi kapsamında İstanbul'a geldi. Etkinlik kapsamında Lütfi Kırdar Borsa Restaurant'ta akşam yemeğinde bir araya gelen öğrenciler, kendi yörelerine ait türküler söyleyip halaylar çekti. İki gün sürecek proje kapsamında öğrenciler, Topkapı Sarayı Müzesi, Ayasofya Müzesi ve İstanbul Arkeoloji Müzesi gibi tarihi yerleri ziyaret edecek.

Öğrenciler, uçağa ilk kez bindiklerini ve İstanbul'a ilk kez geldiklerini dile getirerek, kendilerine hediye edilen fotoğraf makinaları ile, bol bol fotoğraf çektiler.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, proje ile ilgili olarka kültürel değerlerin yaşatılmasının önemine değinerek, bu gibi etkinliklerin sayısını arttıracaklarını söyledi. Yemeğe, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmeleri Merkez Müdürlüğü (DÖSİMM) Müdürü Çetin Arslan da katıldı.

HABERE YORUM KAT