1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Doğu ve Güneydoğulu çocuklar denizle tanıştı
Doğu ve Güneydoğulu çocuklar denizle tanıştı

Doğu ve Güneydoğulu çocuklar denizle tanıştı

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği işbirliğiyle yürütülen 'Haydi Gençler Müzeye Projesi' kapsamında Diyarbakır, Şanlıurfa, Van ve Mardin'den İstanbul'a gelen öğrenciler tekneyle boğaz turu yaptı.

A+A-

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) işbirliğiyle yürütülen 'Haydi Gençler Müzeye Projesi' kapsamında Diyarbakır, Şanlıurfa, Van ve Mardin'den İstanbul'a gelen öğrenciler tekneyle boğaz turu yaptı. Valilikler tarafından belirlenen ve İstanbul'a ilk kez gelen öğrenciler boğazın eşsiz güzelliğinin yanı sıra boğazda denizle de tanışmış oldu. İstanbul'u ve müzeleri ilgiyle gezen çocuklara Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Abdurrahman Arıcı ile Döner Sermaye İşletmeleri Merkez Müdürü Çetin Aslan ile İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili eşlik etti.

Ayasofya Müzesi önünde toplu fotoğraf çekiminin ardından rehberler eşliğinde Ayasofya Müzesi ve Topkapı Sarayı'nı gezen öğrenciler, tarihi kitaplardan ve güncel dizilerden öğrendiklerini söyleyerek, ekranlarda seyrettikleri yerlere ve özellikle de padişah türbelerine büyük bir ilgi gösterdi.

"ÇOCUKLARDA MÜZE BİLİNCİ OLUŞTURUYORUZ"

Gelecek nesiller için müze bilinci oluşturmasının önemine vurgu yapan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Ayasofya Müzesi önünde yaptığı açıklamada çocukları ilk defa bulundukları illerden dışarı çıkarak İstanbul'u görmelerini sağladıklarını söyledi. Organizasyona Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği'nin de destek verdiğini belirten Arıcı, "Bize bırakılan kültürel mirası onlar aracılığı ile gelecek nesillere nasıl aktarılacağını göstermiş oluyoruz" dedi.

BOĞAZDA DOĞU EZGİLERİ

Müze gezilerinin ardından Kabataş İskelesi'ne gelen 87 ilköğretim ve lise öğrencisi, tekneye binerek boğaz turuna çıktı. İstanbul Boğazı'nı ilk kez gören öğrenciler, teknede hatıra fotoğrafı çektirdi. Halay çeken ve Türkçe-Kürtçe türküler söyleyerek eğlenen öğrenciler tekne gezisinden dolayı çok heyecanlandıklarını dile getirerek, yaşadıklarını arkadaşlarına anlatacaklarını belirtti.

 

HABERE YORUM KAT