1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Doğu ve Güneydoğu'da 2012 yılında 21 Bin 107 hak ihlali oldu
Doğu ve Güneydoğu'da 2012 yılında 21 Bin 107 hak ihlali oldu

Doğu ve Güneydoğu'da 2012 yılında 21 Bin 107 hak ihlali oldu

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, Doğu ve Güneydoğu'da 2012 yılında 21 bin 107 hak ihlalinin olduğunu öne sürdü.

A+A-

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, Doğu ve Güneydoğu'da 2012 yılında 21 bin 107 hak ihlalinin olduğunu öne sürdü. İHD Şube Başkanı Raci Bilici, hak ihlallerinin nedeninin Kürt sorunun çözümsüzlüğü olduğunu iddia ederek, başlatılan diyalog sürecinin daha aktif bir şekilde yürütülmesini istedi.

İHD Diyarbakır Şubesi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi 2012 yılı İnsan Hakları İhlalleri Raporu'nu düzenlediği bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu. Raporda 2012 yılındaki PKK ve güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalar ile faili meçhul, asker, polis, kadın ve çocuk intiharları da dahil toplam 741 kişinin öldüğü kaydedildi. 2012 yılı içinde 4418 kişinin gözaltına alındığının belirtildiği raporda, 1475 kişinin tutuklandığı, 876 kişinin işkence ve kötü muameleye uğradığı da bildirildi.

İHD Diyarbakır Şebe Başkanı Raci Bilici, Kürt sorunun tartışıldığı bir ortamda açıkladıkları raporda, iç açıcı veriler sunamadıklarını dile getirdi. 2012 yılında binlerce hak ihlali yaşandığını belirten Bilici, "Bugün tartışılan ve müzakere edildiği ileri sürülen Kürt meselesinin çözümsüzlüğü nedeniyle geçtiğimiz yıl yine kayıp bir yıl oldu. Oysa ki, bugün tartışılanları geçtiğimiz bir yıl içerisinde tartışıp sonuca bağlamış olsaydık, bugün bunca ihlalden söz etmiyor olabilirdik" dedi.

Raci Bilici, geçen yıla Şırnak'ın Uludere İlçesi Irak sınırındaki hava operasyonunda ölen 34 kişinin yasıyla girdiklerini belirtirken, yıl içinde çatışmalar ve sivil can kayıplarının yanında birçok alanda hak ihlalleri yaşanmaya devam ettiğini söyledi. Bilici, işkence ve kötü muamele, düşünce ve ifade özgürlüğü önündeki engeller, toplantı ve gösteri yürüyüşlerine getirilen yasaklar, ekonomik ve sosyal haklar, kadın ve çocukların yaşam haklarına yönelik ihlaller gibi birçok alanda hak ihlalleriyle karşılaştıklarını vurguladı.

Tüm bu ihlallerin nedeninin Kürt sorunun çözülmemesi olduğu görüşünü savunan Bilici, "Kürt meselesinde yaşanacak bir ilerleme, atılacak adımlar diğer sorunların çözümünü de beraberinde getirecektir. Bunun için de bir an önce başlatılan diyalog ve müzakerelerin daha da ileriye götürülerek, Kürt meselesinin demokratik ve barışçıl yöntemlerle çözülmesi gerektiğini belirtiyoruz" dedi.

HABERE YORUM KAT