1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Doğu, çevre için DÜ'de buluşacak
Doğu, çevre için DÜ'de buluşacak

Doğu, çevre için DÜ'de buluşacak

DİYARBAKIR- Dicle Üniversitesi'nce, Doğu ve Güneydoğu'daki tüm resmi kurum ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla, geniş kapsamlı bir çevre sempozyumu düzenlenecek. Sempozyum, kapsamı nedeniyle bölgede ilk olacak.

A+A-
Bölgenin ilk geniş kapsamlı çevre sempozyumu 24-25 Mart tarihleri arasında Dicle Üniversitesi'nde gerçekleştirilecek.
 
Konuya ilişkin İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Dicle Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜÇAM) Müdürü İbrahim Yenigün, dünyada teknolojinin gelişmesi ve artan tüketim alışkanları nedeniyle çevre sorunlarının hızla arttığını belirterek, bunun da insanlığın geleceğini tehdit ettiğini ifade etti.
 
Özellikle son yüzyılda artan tahribat nedeniyle bu tehdidin daha da büyüdüğüne dikkat çeken Yenigün, "Çevresel sorunları küresel olduğu gibi, yerel ölçekte de hepimizi daha yakından ilgilendirmektedir. Dolayısıyla, başta yaşadığımız bölgelerde, çevreyi ve doğal kaynakları koruma ve çevre sorunlarını giderme çalışmalarını yapabilmek için sorunları bilmek ve tanımak gerekir. Bu amaçla, tüm bölgedeki resmi ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla, bu derece geniş kapsamlı ilk defa gerçekleştirilecek olan 'Güney Doğu Anadolu Bölgesi Çevre Sorunları Sempozyumu/Çalıştayı' düzenlenecektir" dedi.
 
ÇEVRE SORUNLARI VE ÇÖZÜMLERİ TARTIŞILACAK
 
Bu sempozyumun, bölgedeki illerin çevre değerlerinin, çevre sorunlarının ve önceliklerinin neler olduğunu kaynak verileri ile ortaya koymak ve aynı zamanda bu sorunların çözümü için ne tür tedbirler alındığı ya da alınması gerektiğini belirten önemli bir çalışma olacağına dikkat çeken Yenigün, şunları kaydetti:
 
"Bölgedeki çevre sorunları ve çözüm önerileri değerlendirilerek, çevre konusunda karar vericilere ve halka çevresel bilgiler sunan önemli bir kaynak eser haline de getirilecek olan bu sempozyum/çalıştay, DÜÇAM öncülüğünde, Diyarbakır Valiliği, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Karacadağ Kalkınma Ajansı, DİÇEV Çevre Teknolojileri Limited Şirketi ve ÇEVSAN işbirliğiyle 24-25 Mart 2015 tarihlerinde Diyarbakır'da üniversitemiz kongre merkezinde gerçekleştirilecektir.
 
DÜ, bugüne kadar çevreye duyarlılık adına birçok konuda önemli faaliyetlerde bulunmuştur. Bunların bazılarını sıralayacak olursak; ağaçlandırma seferberliği ve çeşitli ağaçlandırma etkinlikleri, geri dönüşüm atıklarının geri dönüşüm açısından değerlendiriliyor olması, tıbbi atıkların tıbbi atık sterilizasyon firmasınca bertarafının gerçekleştirilmesi, doğada tehlikeli olan pil atıklarının ayrı toplanması ve okullarda çevre bilinçlendirme eğitimlerinin yapılması
 
. Bugün, bu duyarlılığını bir defa daha ortaya koyan üniversitemiz, şimdi de böylesine önemli bir projeyi hedeflemiştir. Gelecek nesillere güzel ve yaşanabilir bir dünya bırakma adına, konuyla ilgili duyarlı ve hassas yaklaşımlarından dolayı başta Rektörümüz Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç ve ilk anından itibaren her aşamasındaki katkılarından dolayı Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Sabri Eyigün'e şükranlarımızı sunarız. Son olarak, gerçekleştirilecek olan bu önemli organizasyonda, en küçüğünden en büyüğüne tüm katkıların, yarınlarımıza dair çok büyük kazanımlara imza atacağı bilinci ve sorumluluğuyla tüm konuklarımızı şehrimizde buluşturmaktan büyük mutluluk duyacağımızı belirtmek isteriz."
 
(MP-YRT-AŞ-Y)
 

HABERE YORUM KAT