1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. "Doğu-Batı Çatışması olmadığını anladık"
"Doğu-Batı Çatışması olmadığını anladık"

"Doğu-Batı Çatışması olmadığını anladık"

Diyarbakır Valiliği öncülüğünde başlatılan 'Ülke Senin Keşfet' projesi kapsamında bin 500 öğrenci Antalya'da bir hafta boyunca tatil yaptı. Diyarbakır merkez ve ilçelerinden gelen öğrenciler, burada birçok etkinliğe katıldı. Ailelerin ilk başta karşı çıkt

A+A-

Tatil dönüşü Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya'yı makamında ziyaret eden öğrenciler, yetkililere teşekkür etti. Bu ülkenin değerlerinin herkesin olduğunu dile getiren Çatalkaya, doğusu ile batısı, güneyi ile kuzeyiyle ülkenin nimetleri ve külfetlerinin birlikte paylaşılacağını vurguladı. Çatalkaya, "İnsanlar arasında bir fark yok. Farklılık sadece coğrafyada." dedi.

 

Diyarbakır Valiliği öncülüğünde Emniyet Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü "Ülke Senin Keşfet" projesi başlattı. kullan

Proje 2 Haziran-26 Temmuz 2008 tarihleri arasında Antalya'da Olympos Antik Kenti'nde gerçekleştirildi. Antalya'ya il merkez ve ilçelerdeki lise 1,2,3 ve 4'üncü sınıfta okuyan bin 500 öğrenci gitti. Öğrenciler gezilerde kano turu, kanyon, kaya tırmanışı, yüzme ve tekne turu gibi aktivitelerin yanında fotoğrafçılık, resim, karikatür, kişisel gelişim, radyoculuk gibi atölye çalışmalarına katıldı. Projeye ilk başta aileler 'dışlanma' korkusuyla mesafeli yaklaştı. Önyargı ve tedirginlikle başlayan gezi, olumsuz düşüncelerin kaybolmasına yol açtı.

En mutlu ve huzurlu günlerini geçirdiklerini anlatan öğrenciler, ailelerinden uzaklaştıkça neyin doğru neyin yanlış olduğuna daha iyi karar verebildiklerini söylediler. Bir öğrencinin "Unutulmuşlar arasında kendi yerimi ararken unutulmayanların arasında görünmek çok mutlu etti beni." sözü gezinin amacına ulaştığının en iyi göstergesi oldu. Antalya'yı ilk defa gördüğünü dile getiren Gülcan Akyüz, böyle güzel bir ortamda olmanın mutluluk verici olduğunu kaydetti. Geçen yılda Çanakkale'ye gittiğini hatırlatan Akyüz, "İnsanlar çok iyi davrandılar. Çok sıcak kanlıydılar. Bü tür organizasyonların artması gerekiyor." dedi.

 

"DOĞU-BATI ÇATIŞMASININ OLMADIĞINI ANLADIK"

kullan Antalya gezisinde Doğu-Batı çatışması diye bir şeyin olmadığını anladıklarını vurgulayan Mensur Şeker ise, kendilerine çok iyi davranıldığına dikkat çekti. Şeker, "Bu yaşadıklarımızı ailemize anlatınca onlar bizden daha çok mutlu oldular. (Keşke biz de sizinle gelseydik) dediler. Annem bize önce gitme demişti. Oradaki insanlar size farklı davranabilir.

Sizi dışlayabilirler. Aileden dolayı bazı önyargılarımız vardı. Yaşadıklarımı anlatınca annemin düşünceleri de değişti." ifadesini kullandı.

Yunus Bağcı, gezi dolayısıyla Antalya'da Diyarbakır'ın tanıtımına katkı sunduklarını ifade ederken, Fatma Kaplan, "Önyargılarımızı biz gelirken hepsini denize attık. Bu ülkenin her karışı bizim. Kurulan arkadaşlıklar, dostluklar çok güzeldi." şeklinde konuştu. Mizgin Akdemir de şunları söyledi: "Sen nasıl düşünüyorsan karşındaki de öyle düşünecek. Sen kötü düşünüyorsan o da kötü düşünecek. Sen iyi düşünürsen karşındaki de iyi düşünür. Böyle olursa Doğu-Batı ayrılığı olmaz, ortadan kalkar. Empati yeteneğini insan kullanırsa ayrımcılık da ortadan kalkar."

"Bu ülkenin değerleri hepimizin. Batısıyla doğusuyla, güneyiyle kuzeyiyle. Batıda ne varsa oda senin hakkın. Doğuda ne varsa batıdakinin hakkı." diyen Emniyet Müdürü Çatalkaya ülkenin güzellikleri, nimetleri ve külfetlerinin birlikte paylaşılacağını söyledi. Diyarbakır'ın imajının silinmeye başladığını artık kavgalar, gürültüler ve olaylarla değil güzelliğiyle yer almaya başladığını anlatan Çatalkaya, "Bizim imkanlarımızdan daha iyi imkanlara sahipsiniz. Ülkemizi tanıyın görün, çünkü yarın bu makamlara sizler geleceksiniz. Bizim yaptıklarımızı sizler daha ileriye götüreceksiniz. Sizler ne kadar iyi yetişirseniz ülkemiz o kadar daha ileri gidecek, huzurlu güvenli, çağdaş, ekonomik sorunlarını çözmüş bir ülke olacak. Sizleri çok seviyoruz. Yolunuzu açmak istiyoruz." dedi.

Öğrencilerden gelen öneriler doğrultusunda geçen yıl Çanakkale gezisi yaptıklarını hatırlatan Çatalkaya, gezinin faydalı olduğunu görünce bu projenin başlatıldığını belirtti. Gönül Köprüsü projesiyle de 100 bin öğrencinin etkinlik yaptığını kaydeden Çatalkaya, "Olması gereken bir projeydi. Geç kalındı dememek lazım. Başladığımız yerden geliştirmek gerekiyor." diye konuştu