1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Doğaya zarar veren kaya gazı Silvan'da çıkarılıyor
Doğaya zarar veren kaya gazı Silvan'da çıkarılıyor

Doğaya zarar veren kaya gazı Silvan'da çıkarılıyor

Doğaya ve eko sisteme zarar verdiği nedeniyle birçok ülkede yasaklanan kaya gazı çıkarma çalışmaları Diyarbakır'ın Silvan ilçesine bağlı Sarıbuğday bölgesinde Hollanda ve İngiltere menşeili Shell şirketi tarafından sürdürülüyor.

A+A-

Silvan'da kaya gazının çıkarılmasına tepki gösteren Mezopotamya Ekoloji Hareketi aktivisti Güner Yalçın, birçok ülkede kaya gazının yasaklanmasının sebeplerinden birinin de su kaynaklarına teması halinde kaynakları ciddi bir biçimde kirletmesi olduğuna dikkat çekti.

Doğaya, eko sisteme, canlılara, yer altı su kaynaklarına zarar veren kaya gazının çıkarılması birçok ülkede yasak. Ancak, Hollanda ve İngiliz menşeili Shell, Diyarbakır'in Silvan ilçesindeki Sarıbuğday bölgesinde kaya gazı çıkarıyor. Diyarbakır ve çevresinin eko dengesini bozacak, deprem riskini arttıracak olan kaya gazı çıkarma çalışmalarını Shell, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile ortaklaşa bir şekilde gizlilik içinde yürütüyor.

Kaya gazı çıkarılan alan, sivillere tamamen kapalı, basın mensuplarının fotoğraf çekme, inceleme yapmasına da izin verilmiyor. Arazi özel güvenlik güçlerince, G3 HK gibi tahrip gücü yüksek ve ağır silahlarla korunuyor.

'Doğaya zarar veriyor'

Mezopotamya Ekoloji Hareketi aktivisti ve Diyarbakır Ağaçlandırma Derneği Başkanı Güner Yalçın, kaya gazının doğaya ve yer altı su kaynaklarına zarar verdiğinin bilimsel olarak kanıtlandığını söyledi. Özellikle Türk basınının kaya gazı çıkarma çalışmalarını Diyarbakır'den tüm Türkiye'ye müjdeli bir haber olarak servis etmesini de eleştiren Yalçın, “Türkiye'nin en büyük rezervi Kürdistan'da. Doğaya verdiği zararların bilinmesine rağmen gözardı edilmesi dikkat çekici” dedi.

Kaya gazının su kaynaklarına zarar verdiği için birçok ülkede çıkarılmasının yasak olduğunu da vurgulayan Yalçın şunları söyledi: “Doğal olarak, bu durumdan tüm canlılar etkileniyor. Ayrıca kaya gazının verdiği zarar sadece bununla sınırlı değil. Çıkarıldığı bölgede deprem riskini arttırıyor.”
Diyarbakır'ın üçüncü derece deprem haritasında yer aldığını hatırlatan Yalçın, bu gazın çıkarılmasının, direkt olarak Diyarbakır'i ikinci derecede deprem bölgesi haritasında yer alması anlamına geleceğini de söyledi.

Kaya gazı çıkarılan bölgenin yoğun bir şekilde korunduğunu da kaydeden Yalçın, “Kaya gazı çıkarılan bölgede Mezopotamya Ekoloji Hareketi olarak inceleme yapmamıza izin verilmedi. Özel güvenlik yetkililerinin kimliklerimizi kayıt altına alması ve tarafımıza her hangi bir bilginin aktarılmaması aslında orada AKP iktidarının ve Shell şirketinin niyetini gösterir niteliktedir” şeklinde konuştu.

Kaya gazı çıkarma çalışmasının gelecekte Kürdistan coğrafyasında çok ciddi zararlara yol açacağını söyleyen Yalçın, bu konuda herkesi duyarlı olmaya çağırdı.

HABERE YORUM KAT