1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Doğaya 300 keklik
Doğaya 300 keklik

Doğaya 300 keklik

Ergani'de, Doğaya Yerleştirme Projesi kapsamında Yoncalı köyünde 300 keklik doğaya salındı.

A+A-
Ergani ilçesinde doğaya 300 keklik bırakıldı.Orman ve Su İşleri Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü Diyarbakır Şube Müdürü Erdal Seven, Yoncalı Köyü Muhtarı Mehmet Mengi, Avcılar Derneği Başkanı Yusuf Gözler, mühendis Vahap Avcı ve muhafaza memurları Mehmet Balık ve Hasan Yıldırım'ın katılımıyla Doğaya Yerleştirme Projesi kapsamında Yoncalı köyünde 300 keklik doğaya salındı.
 
300 KEKLİK BIRAKILDI
 
Şube Müdürü Seven, kış koşulları ve bilinçsiz avlanma nedeniyle azalan kekliklerin popülasyonunu dengelemek ve bu ortamda çoğalması için doğaya bırakılan kekliklerin aynı zamanda tarımsal zararlının doğal düşmanı olduğunu söyledi.
 
Kekliklerin salınmış olduğu bölgenin 3 yıl üst üste ava kapatılacağını ifade eden Seven, "Söz konusu bu kekliklerin salındığı ortamda korunması ile seneye ilkbahar dönemi alanda kekliklerin yumurtlamasıyla popülasyon artışı sağlanacak ve diğer bölgelere kısa göçler yapabileceklerdir. Yoncalı köyünde Merkez Av Komisyonu ile av yasağı bulunuyor. Bunu ihlal eden kaçak avcılar hakkında yasal işlem yapılacaktır" dedi.
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT