1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Doğalgazla çalışan 50 otobüsümüz olacak'
'Doğalgazla çalışan 50 otobüsümüz olacak'

'Doğalgazla çalışan 50 otobüsümüz olacak'

Toplu taşım araç sürücülerine yönelik eğitim programda konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, kaliteli ve ucuz ulaşımın herkesin hakkı olduğunu söyledi.

A+A-
Ekolojik otobüslerle araç filosunu genişleteceklerini kaydeden Anlı, ilk etapta 20, toplamda ise 50 adet doğalgazla çalışan otobüsle hizmet vereceklerini de müjdeledi.
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı'nın organize ettiği ve Karacadağ Kalkınma Ajansı'nın finansal destek sunduğu toplu taşım araç sürücülerine yönelik eğitim programı Sümerpark Ortak Yaşam Alanı Resepsiyon Salonu'nda başladı. Eğitim programı açılışına Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, Genel Sekreter Abdullah Sevinç, Ulaşım Daire Başkanı Altuğ, İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanı Mustafa Çelik ve çok sayıda sürücü katıldı.
 
Sürücülere Katılım Belgesi vereceğiz
 
İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanı Mustafa Çelik, eğitim programı hakkında bilgi verdi. Programın 12-18 Ocak tarihleri arasında 7 gün süreceğini belirten Çelik, bu süre boyunca İnsani İlişkiler ve İletişim, Engelli ve Yaşlı Hakları, 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu'ndan oluşan mevzuat eğitimi ile Trafik ve İlkyardım başlıklarında dersler verileceğini söyledi.
 
Çelik, Büyükşehir Belediyesi'nin  2015-2019 Stratejik Planı'nda yer alan amaç, hedef ve faaliyetlerden biri olan çok dilli belediyeciliğin gereği olarak İnsani İlişkiler ve İletişim seminerinin Kürtçe verileceğini söyledi. Programın her gün iki grup halinde devam edeceğini kaydeden Çelik, toplam grup sayısının 14 olacağını kaydetti. Çelik, eğitim programına katılan tüm sürücülere Katılım Belgesi verileceğini sözlerine ekledi.  
 
Bu şehre hizmet etmek ibadettir
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Fırat Anlı ise konuşmasına rahatsızlığından ötürü hastanede yatmakta olan Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İlhan Karakoyun'a geçmiş olsun dilekleri ile başladı.  
 
Diyarbakır'ın sadece bulunduğu coğrafyanın değil, dünyanın gözünün üzerinde olduğu bir kent olduğunu söyleyen Anlı, bu nedenle yapılan hizmetlerden sadece kentteki insanların değil milyonlarca insanın etkilendiğini belirtti.  Anlı, "Bu şehrin ismi geçtiği zaman insanların kalbi daha farklı atıyor. Bu nedenle, bu şehirde yaşamak, bu şehre hizmet etmek, bu şehirde yaşama dair bir şeyler yapmak, taş üstüne taş koymak bence ibadettir" diye konuştu.
 
Katı Atık Entegre Tesisi kuruluyor
 
Diyarbakır'ın pek çok kentten farklı olarak, nitelikli altyapı ve kamusal hizmetlere sahip olduğunu kaydeden Anlı, "Şu an içme suyu, kanalizasyon altyapımız, Atıksu Arıtma Tesisimiz var. Yapımı süren İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisimiz, tamamı Avrupa  Birliği Fonları ile desteklenip yürütülen halen de şehirde kazılarla sizleri de belki trafikte rahatsız eden Yağmur Suyu Şebekesi çalışmamız var. Bunların hepsi şehirlerde olmazsa olmazlardandır" diye konuştu. Katı Atık Entegre Tesisi Projesi'nin ihalesinin bittiğini ifade eden Anlı, iki yıl içerisinde bu tesisin hayata geçeceğini müjdeledi.
 
Doğalgazla çalışan otobüsler geliyor
 
Diyarbakır'ın en önemli gündeminin ulaşım olduğunu ifade eden Anlı, sağlıklı, kaliteli ve ucuz ulaşımın herkesin hakkı olduğunu belirtti. Anlı şöyle devam etti: "Bizim çok net bir ilkemiz var. Ulaşım bir kamu hizmetidir. Asla ve asla bir kâr, para hırsıyla yapılan bir iş değildir. Hele bizim gibi yoksul , mazlum, mağdur şehirler açısından bu çok daha nettir. Onun için önceliğimizi bu alan vereceğiz."
 
Otobüs filosunu artıracaklarını ifade eden Anlı, ekolojik otobüslerle araç filosunu genişleteceklerini kaydederek, ilk etapta 20, toplamda ise 50 adet doğalgazla çalışan otobüsle hizmet vereceklerini de müjdeledi. Anlı, Hafif Raylı Sistem Projesi ile ilgili hükümetle, kamu kurumlarıyla ve uluslararası kredi kuruluşlarıyla yoğun bir temas içerisinde olduklarını da söyledi. 
 
Ortak bir ulaşım politikası
 
Ortak bir çatı altında birleşmiş bir ulaşım politikası oluşturmak zorunda olduklarını kaydeden Anlı, "Bunu mümkün olduğu kadar diyalogla, bu işin bir partneri yaparak halkın bize verdiği görev ve sorumluluğu yerine getireceğiz.
 
Hiçbir şekilde de bundan taviz vermeyi düşünmüyoruz" dedi. Anlı, özellikle engelli, yaşlı ve hasta yurttaşların belediye otobüslerinden ziyade özel halk otobüsü ve minibüslerden şikayetçi olduğunu ifade ederek, kentte yaşayan insanlara saygı göstermenin sorumluluk ve görev olduğunu vurguladı.  Anlı, "Bu şehirde insanların rahat ulaşım hizmeti alabilmesi lazım. Özellikle yoksulların, kadınların, gençlerin ucuz bir ulaşım alması haktır" diye konuştu.
 
Tüm ilçeler otobüslerden yararlanacak
 
Büyükşehirler Yasası ile 13 ilçeye ulaşım hizmeti vermeye başladıklarını hatırlatan Anlı, ilçelerde çalışan minibüs ya da bu sektörde çalışan diğer kooperatiflerin rakipleri olmadığına dikkat çekerek devam etti:
 
"Çünkü ulaşımın birinci derecede sorumlusu yerel yönetimlerdir. Büyükşehir Belediyesi'dir. Biz kimsenin tapulu alanına girmiyoruz. Yasal, insani, meşru, toplumsal görevimizi yerine getiriyoruz. Tercihimiz talebimiz ortak bir çatı altında, onların da gelip bu hizmeti üretmeleridir. Önümüzdeki yıla kadar gelecek yeni otobüslerimizle , farklı imkanlarla devreye koyacağımız yeni araçlarımızla tüm ilçelerimize düzenli seferler  devam edecektir. Olmayan ilçelerimize ise sefer konulacaktır."

HABERE YORUM KAT