1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Doğalgaz için anlaşma imzalandı!
Doğalgaz için anlaşma imzalandı!

Doğalgaz için anlaşma imzalandı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın resmi ziyaretler ve temaslar için gittiği Katar'da, ülkenin petrol şirketi ve BOTAŞ arasında sıvılaştırılmış doğalgaz alımı konusunda mutabakat zaptı imzalandı.

A+A-

BOTAŞ ve Katar milli petrol şirketi arasında anlaşma Erdoğan, bir gazetecinin anlaşmalar arasında "BOTAŞ ve Katar milli petrol şirketi arasında doğal gaza ilişkin bir anlaşma" olduğunu anımsatması üzerine şu değerlendirmeyi yaptı:

"Bu konuyla ilgili aslında Katar petrolünün geçmişten bu yana Türkiye'de LNG yatırımına girme teşebbüsü vardı. Şu anda Türkiye'de malum gelişmeler sebebiyle LNG noktasında nasıl bir adım atabiliriz, Türkiye'de bir yatırıma LNG depolama noktasında girebilir miyiz, bunun arayışı içerisindeydiler. Biz de buna olumlu baktığımızı söyledik. Türkiye'de özel sektörün gerekse devletin LNG depolama tesisleri var, burada belki hükümetten hükümete veyahut farklı bir şekilde yatırım adımı atılmış olacak." 

Katar Türkiye'de LNG terminali kurmayı değerlendiriyor 
 
BOTAŞ ile Katar milli petrol şirketinin (Katar Petrol)  imzaladığı, Türkiye'nin bu ülkeden uzun vadeli ve düzenli sıvılaştırılmış  doğalgazı (LNG) sağlamasını garantiliyecek ön mutabakat zaptı çerçevesinde Katar,  Türkiye'de LNG terminali kurmayı da değerlendirecek. 
 
 Edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Katar ziyareti  sırasında imzalanan mutabakat zaptı, daha önce dönemlik anlaşmalarla bu ülkeden  yapılan LNG ithalatına uzun vadeli bir perspektif kazandıracak. 
 
Taraflar bu çerçevede asıl anlaşmanın alt yapısını oluşturmak için  hazırlığa başladı. Katar'ın Türkiye'de LNG terminali kurması opsiyonunu da  içermeyi öngören ve ithalatın miktar ile vadesinin yer alacağı asıl anlaşmanın en  kısa sürede imzalanacağı belirtildi. 
 
 Katar en büyük LNG satıcısı 
 
Dünyanın en büyük LNG ihracatı yapan ülkesi olan Katar, geçen yıl  dünyadaki toplam LNG arzının yaklaşık üçte birini tek başına karşıladı. 
 
Uluslararası Gaz Birliğinin (IGU) eylül ayında yayınladığı yıllık  raporuna göre, 2014'te Katar, 76,8 milyon ton LNG ihracı ile dokuz yıl üst üste  en fazla LNG ihracatı yapan ülke oldu. Geçen yıl küresel LNG arzı yaklaşık 241  milyon ton olmuştu. 
 
Katar'ın LNG ihracının yaklaşık yüzde 70'i Asya pazarını hedefliyor.  Bu bölgede Katar gazını en çok ithal eden ülkeler arasında Japonya, Hindistan,  Güney Kore ve Çin öne çıkıyor. Katar, dünyadaki doğalgaz rezervlerinin yaklaşık  yüzde 14'üne sahip bulunuyor. 
 
 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT