1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Doğalgaz Eylül'de Evlerimizde
Doğalgaz Eylül'de Evlerimizde

Doğalgaz Eylül'de Evlerimizde

Diyargaz Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Atabey Büyükşehir Belediyesi Meslek Eğitim Merkezi’nde yaptığı basın açıklamasında Diyargaz’ın 6 aylık çalışma sürecini ve gelinen aşamalarını aktardı.

A+A-

Diyargaz Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Atabey Ağustos sonu itibarıyla doğalgaz alt yapısı bitecek bölgelere en geç Eylül ayı içerisinde gaz arzı sağlanacağının müjdesini verirken, iç tesisatlarını yaptıracak vatandaşların mağduriyet yaşamaması için Diyargaz’dan sertifika almış firmaların dışındaki kişi veya şirketlere kesinlikle tesisat yaptırmamalarının vurguladı.

Diyargaz Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Atabey Büyükşehir Belediyesi Meslek Eğitim Merkezi’nde yaptığı basın açıklamasında Diyargaz’ın 6 aylık çalışma sürecini ve gelinen aşamalarını aktardı.

Atabey Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 10 ortaklığı olan Diyargaz şirketi tarafından  6 ay içerisinde; 70 kilometre polietilen hatlar, 21 kilometre çelik hatlar, 1 adet 100 bin metreküp/h ana basınç düşürme istasyonu 3 adet bölge istasyonu ve 480 adet binaya da servis hattı çekilip, servis kutusu konulduğunu anlattı. Temiz, ucuz güvenli ve çevre dostu olan doğalgazın vatandaşlar tarafından doğru algılanması için bilgilendirme çalışmalarının

yapıldığını söyleyen Atabey talepte bulunan onlarca sitede bilgilendirme toplantıları yaptıklarını söyledi. Atabey “Doğalgazın daha güvenli kullanılması için alt yapı kurumlarında, özellikle de AYKOME’de bilgilendirme toplantıları yapılmıştır” dedi.

İç tesisatların doğru ve sorunsuz yapılabilmesi için sertifikalandırma çalışmaları kapsamında 20 adet sertifika verildiğini aktaran Atabey yıl sonuna kadar en az 100 firmanın sertifikalandırılmasının hedeflendiğini bunun da 2 bin kişinin istihdamı anlamına geldiğini söyledi.

 

Sertifikasız firmalara tesisat yaptırmayın

Atabey Ağustos sonu itibarıyla doğalgaz alt yapısı bitecek bölgelere en geç Eylül ayı içerisinde gaz arzı sağlanacağının müjdesini verdi. İç tesisat firmalarında görev alması zorunlu tesisatçılara Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Merkezi ile yapılan işbirliği sonucunda 300 tesisatçıya eğitim ve sınavlar sonucunda sertifika verildiğini belirten

Atabey şunları söyledi: “İç tesisatlarını yaptıracak vatandaşların mağduriyet yaşamaması için Diyargaz’dan sertifika almış firmaların dışındaki kişi veya şirketlere kesinlikle tesisat yaptırmamaları çok önemlidir. Bu kişilerin yaptıkları tesisat kabul görmeyeceği gibi, tesisatları yaptıran vatandaşlar da sıkıntıyla karşılaşacaktır. Doğalgazın güvenli kullanımı için hatlarımızın geçtiği tüm alanlarda yapılacak izinsiz her kazı ciddi olumsuzluklara neden olacağı için gerek altyapı kurumlarımız gerekse de vatandaşlarımızın dikkatli olması gerekmektedir.”

 

İşlemler dijital ortamda

Proje onay ve kontrol süreçlerinin başladığını, iç tesisat projelerinin kısa sürede onaylanması, müşteri memnuniyeti, zaman ve kağıt israfının olmaması için ZetaCad firması ile sözleşme imzaladıklarını aktaran Abdurrahman Atabey “Böylece tüm işlerimiz dijital ortamda yürütülmektedir. 9 Ağustos ve 16 Ağustos tarihlerinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Merkezi’nde ZetaCad eğitimleri verilecektir” dedi.

 

4 taksit abonelik fırsatı

Bugün itibariyle 2284 adet abonenin mevcut olduğunu söyleyen Atabey sözlerini şöyle tamamladı: “Abone olacak vatandaşlarımıza kolaylık sağlanması için 4 taksit abonelik fırsatı Ağustos ayı boyunca devam etmektedir. Önümüzdeki dönemlerde daha temiz bir hava solumak ve daha sağlıklı bir çevrede yaşamak için bugünden doğalgaza geçmek için acele etmeliyiz.”