1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Doğa yürüyüşünün üçüncüsü Hani’ye yapıldı
Doğa yürüyüşünün üçüncüsü Hani’ye yapıldı

Doğa yürüyüşünün üçüncüsü Hani’ye yapıldı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin Jingeh Ekoloji Kolektifi ile ortaklaşa düzenlediği doğa yürüyüşünün üçüncüsü Hani’nin Serde (Seren) Köyü, Ayn-Kebir ve Bırkleyn Mağaraları’na yapıldı.

A+A-

Yeşil ve doğayla bütünleşmekten memnun kalan katılımcılar, yürüyüş sayısının artırılmasını istedi.Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Spor Şube Müdürlüğü’nün “Doğa ile Bütünleş Sporla Özgürleş” sloganıyla düzenlediği ücretsiz doğa yürüyüşünün üçüncüsü geçtiğimiz cumartesi günü Hani’nin Serde (Seren) Köyü’ne yapıldı. Jingeh Ekoloji Kolektifi ile ortaklaşa düzenlenen yürüyüşe 53 doğasever katıldı.

Doğaseverler, sabahın erken saatlerinde Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’nda buluşarak, Belediyemizin temin ettiği araçlarla Serde Köyü’ne hareket etti. Doğaseverler, yürüyüşe başlamadan önce Jıngeh aktivistleri tarafından nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda bilgilendirildi. Üzerinde “Doğa ile Bütünleş Sporla Özgürleş Doğa Yürüyüşü” yazılı tişörtler giyen ve beyaz şapkalar takan doğaseverler, Serde Köyü’nde bulunan Ayn-Kebir doğal kaynak suyuna kadar patika yollardan yürüdü. Ayn-Kebir suyunda bir süre dinlenen doğaseverler, tekrar yürüyüşün başladığı noktaya geri döndü.

Halk büyük ilgi gösteriyor

Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Spor Şube Müdürlüğü’nde eğitmen olarak çalışan Gül Bozkurt, doğa yürüyüşünü düzenledikleri günden beri halkın yürüyüşü büyük bir coşkuyla beklediğini kaydetti. Şimdiye kadar yapılan doğa yürüyüşlerine 150 kişinin katıldığını hatırlatan Bozkurt, “Yürüyüşümüzün en büyük amacı insanları kent yaşamından uzaklaştırmak. AVM’lere takılı kalan insanlarımızı, bir günlük de olsa doğa ile bütünleştirip, doğadaki canlıları, güzellikleri görüp bunları hem tanımak hem de tanıtmalarını sağlamak istiyoruz.” diye konuştu.

Yürüyüş sayısını arttırmak hedefleniyor

Jıngeh Ekoloji Kolektifi’nden Gültekin Aydeniz ise, yürüyüşlerle toplumsal bilinç oluşturmaya çalıştıklarını belirterek, büyük binalarda adeta mahkum bir şekilde yaşamak zorunda bırakıldıklarını ve buralardan en azından bir günlüğüne uzaklaşıp doğalarını tanıma noktasında tecrübe ve deneyimler kazandıklarını söyledi. Aydeniz, şunları kaydetti: “Doğa yürüyüşlerinin sayısını artırarak gelecekte şunu hedefliyoruz. Coğrafyamızdaki tarihi değerlerimize ve kültürümüze dönük turizm adı altında yapılacak saldırıları, nasıl yapılmaması gerektiği ile nasıl yapılması gerektiği arasındaki ince çizgiyi burada anlamış oluyoruz.”

Yürüyüşe katılanlar: Sessiz ve huzurlu bir yerdeyiz

Yürüyüşe ailesi ile birlikte katılan Havin Kaya (12), şu an Diyarbakır’da olmaları halinde günlerinin AVM’lerde geçeceğini kaydederek, “Burada sessiz bir ortamda ve huzurlu bir yerdeyiz.” dedi. Yürüyüşçülerden Muhammed Çiftçi ise, bir günlük olsa da teknolojiden uzak yaşanabileceğini gördüklerini ifade ederek, “Telefonlardan uzak, tabletlerden uzak bir şekilde eğlenmeyi öğrendik. Bugün çok mutluyum.” diye konuştu.  

Yürüyüşe katılan Pervin Çiçek de, şunları söyledi: “Bu proje ile insanların kent yaşamından uzaklaştırılıp yeşil, doğa, doğal güzellikleri ile ilgili bu fırsatı bize sağladıkları için teşekkür ediyorum. Etrafımızdaki yeşillikleri, güzellikleri, suyu, doğayı ve doğada yaşayan canlılara saygı duymamız ve bunları korumamız için bir farkındalığın yaratılmasını çok önemli olduğunu düşünüyorum.”

 

Yürüyüşün ardından doğaseverler, tarihi Bırkleyn Mağaraları’na gitti. Burada bir süre dinlenen doğaseverler, ardından mağaraları gezerek yürüyüşlerini bitirdi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler