1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Doğa Yürüyüşü başladı
Doğa Yürüyüşü başladı

Doğa Yürüyüşü başladı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin, “Doğa ile Bütünleş Sporla Özgürleş” sloganıyla ücretsiz düzenlediği Doğa Yürüyüşü’nün ilki bu yıl Çermik Şeyhan Dede Şelalesi’ne yapıldı.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Spor Şube Müdürlüğü ve Amed Ekoloji Meclisi, Doğa Yürüyüşü’nünilkini, bu yıl Çermik Şeyhan Dede Şelalesi’ne gerçekleştirdi.

28 Mayıs’ta sabahsaatlerinde Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’nda bir araya gelen 55 doğasever, Büyükşehir Belediyesi’nin temin ettiği araçlarla Çermik ilçesine hareket etti. Yürüyüşten önceAmed Ekoloji Meclisi aktivistleri, 55 kişiyi, nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda bilgilendirdi. Çermik’inGünaşan Mahallesi’nde başlayan Doğa Yürüyüşü’ne katılanlar, “Doğa ile Bütünleş Sporla Özgürleş” yazılı tişörtler giydi. 12 kilometrelik Doğa Yürüyüşü, Şeyhan Dede Şelalesi’nde tamamlandı. Doğaseverler, şelalede bir süre dinlendikten sonra çevredekiçöpleri toplayıp poşetledi.

‘Doğa ile iç içe olmayı hedefliyoruz’

Spor Şube Müdürlüğü eğitmeni Mizgin Karaman, 2015’te Ergani, Lice ve Hani ilçelerine doğa yürüyüşleri yaptıklarını hatırlatarak,bu yıl ilk yürüyüşü 55 kişi ile Çermik Şeyhan Dede Şelalesi’ne düzenlediklerini söyledi. Etkinlikle vatandaşların kent yaşamından birgünlük de olsa kurtulmaları ve doğayla iç içe olmalarını hedeflediklerini kaydeden Karaman, doğa yürüyüşü amaçlarından birinin de doğayı temizlemek olduğunu söyledi.

Karaman, gezdikleri Şeyhan Dede Şelalesi’nde daha önce piknik yapanların bıraktıkları çöpleri temizlediklerini ifade etti. Diğer ilçelere yapılacak geziler için planlamalar yaptıklarını anlatan Karaman, doğa yürüyüşüne katılmak isteyen vatandaşların Sümerpark’taki Spor Şube Müdürlüğü’ne başvurabileceklerini söyledi.

Amed Ekoloji Meclisi aktivisti Gültekin Aydeniz ise, doğa yürüyüşlerini özellikle tarih, kültür ve ekolojik güzellikleri halka anlatmak ve halkı kent yaşamının yarattığı stresli ortamdan uzaklaştırmak amacıyla düzenlediklerini söyledi. Gezilerin eğlenceli ve zevkli geçtiğini belirten Aydeniz, gezilerde doğanın sesini dinlediklerini kaydetti.

Her ayın son haftası düzenlenecek

Doğa yürüyüşleri bundan sonra her ayın son haftası gerçekleştirilecek ve Ekim 2016’ya kadar devam edecek. 12 yaş üstü herkesin yararlanabileceği doğa yürüyüşüne katılmak isteyenler, başvurularını Sümerpark’ta bulunan Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Spor Şube Müdürlüğü’ne yapabilir.

HABERE YORUM KAT