1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Doğa tahribatına karşı birlik çağrısı
Doğa tahribatına karşı birlik çağrısı

Doğa tahribatına karşı birlik çağrısı

Mezopotamya Ekoloji Hareketi ve Amed Ekoloji Meclisi'nin 4. Genişletilmiş Meclis Toplantısı'nda, Türkiye'de bulunan tüm ekolojist çevrelere doğa tahribatına karşı tek vücut olma çağrısı yapıldı.

A+A-

Alınan kararlar arasında jandarmaya tahsis edilen Kent Ormanı için de çalışma yapılması var.Mezopotamya Ekoloji Hareketi ve Amed Ekoloji Meclisi, 4. Genişletilmiş Meclis Toplantısı'nı "Tarihimize, kültürümüze ve doğamıza sahip çıkıyoruz" sloganıyla Bağlar Belediyesi Toplantı Salonu'nda gerçekleştirdi. Toplantıya, STK temsilcileri ve ekoloji aktivistleri katıldı. Saygı duruşunun ardından Amed Ekoloji Meclisi'nin yıllık faaliyetlerinin gösterildiği slayt gösterimi yapıldı. Bir yıllık raporun değerlendirildiği toplantıda yine Amed Ekoloji Meclisi'nin 3. Dönem faaliyet raporu değerlendirildi.

Toplantı ile ilgili değerlendirmeler de bulunan 3. Dönem Amed Ekoloji Meclisi Eş Sözcüsü Gültekin Aydeniz, toplantı sonucunda Kürdistan'da yürütülen ekoloji mücadelelerine komin ve kolektiflerin açığa çıkması yönünde çalışmalarına ağırlık vereceklerini kaydetti.Toplantı, Türkiye'de bulunan tüm ekolojist çevrelere doğa tahribatına karşı tek vücut olma çağrısı yapılması ardından sona erdi. Alınan kararlar ise şöyle sıralandı:

“Çalışmaların daha geniş kitlelere ulaşabilmesi için eğitim ve örgütlenme  çalışmalarının tüm alanlara yayılması gerektiği, Kapitalist tahıl tekellerinin Kürdistan'a yaymaya çalıştığı GDO’lu tohumlara karşı yerel tohumların toplanıp, kullanımının yaygınlaştırılması için çalışma yürütülmesi. Ekolojik üretimlerin yapılabileceği pilot uygulamaların başlatılması. Kürdistan'da ekolojik tahribatların durdurulabilmesi ve daha sağlam zeminde çalışmaların yürütülebilmesi için komisyonların oluşturulması. Ekoloji mücadelesinin sağlıklı yürütülebilmesi için tüm demokratik kurumların eşgüdümlü çalışma yürütmesi gerektiği.

Toplumsal Ekolojinin inşasında kooperatif ve komünler oluşturulmalı. Komün ve kooperatifler oluşturulurken deneyim süreçleri diğer ilçe mahalle ve köylere aktarılması. Ekoloji çalışmalarının hukuksal ayağının güçlendirilmesi için gerekli planlamanın yapılması. Son dönemlerde artan keyif avcılık faaliyetlerini doğaya yapılan bir müdahale olarak değerlendirilip, engellenmesi yönünde çalışmaların yürütülmesi. Ekoloji bilincinin ekonomi ve ekoloji akademilerinde ideolojik olarak çalışmalarının yapılması ve bunun başta Amed Ekoloji Meclisi olmak üzere toplumun tüm kesimlerine yaygınlaştırılması. Çocuklarda  ekolojik farkındalık oluşturmak için çeşitli faaliyetlerin yürütülmesi.

Yakılan ormanlık alanlarda Meşe Palamudu kampanyasının yaşama geçirilmesi. Kentin hava koridoru olan Talay Tepe ve Mastfroş Tepe arasındaki merkezi yönetim tarafından askeri tesis için tahsis edilmesi ekolojik olarak geri dönüşü olmayan bir tahribata neden olacağından, bu alanda yürütülecek mücadelenin bütün kent dinamikleri tarafından sahiplenmesi ve bu doğrultuda çalışmaların yapılması”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler