1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Doğa Koruma Ekipleri geliyor
Doğa Koruma Ekipleri geliyor

Doğa Koruma Ekipleri geliyor

Amed Ekoloji Meclisi, ileriki süreçlerde çölleşme riski ile karşı karşıya olan bölge doğasının tahrip edilmesini engellemek amacıyla yurttaşların da aktif olarak katılacağı, Doğa Koruma Ekipleri’ni kurma çalışmalarını başlattı.

A+A-

Amed Ekoloji Meclisi üyesi Orhan Balyan, Doğa Koruma Ekipleri aracılığı ile köylülerin de daha aktif olarak birer doğa savunucusuna dönüşeceğini belirtti.
 
Medeniyetin ilk ortaya çıktığı bölge toprakları, şirketler ve sistem ortaklığı ile adeta ekolojik yıkımın başkenti olmuş durumda. “Güvenlik” gerekçesi ile yakılan ormanlık alanlar ve “Enerji” gerekçesiyle yapılan hidroelektrik santraller ile barajlar, bölgedeki doğal yaşamı yok ederken, bölge ileriki yıllarda çölleşme tehlikesiyle de karşı karşıya. Bölgenin doğasının yok olacağını fark eden ve harekete geçen Amed Ekoloji Meclisi, köylülerin de aktif katılımıyla Doğa Koruma Ekipleri kuruyor.

Doğa Koruma Ekipleri, yangınlara ilk müdahaleden kaçak ağaç kesimine, barajlara karşı mücadele edilmesinden ağaç dikimine kadar geniş bir yelpazede çalışma yürütecek. Doğa Koruma Ekipleri’nin kurulması yönündeki ilk karar, meclisin Temmuz 2015’deki toplantısında alındı. Özellikle Diyarbakır’ın Hazro, Silvan, Lice, Hani ve Kulp’taki yangınlar ile barajların bölgeyi tehdit ettiğini tespit eden meclis üyeleri, Doğa Koruma Ekipleri’nin kurulması için ilk çalışmaları da yine bu bölgelerde başlattı.


İlk toplantı Silvan’da yapıldı


Bu yönlü ilk halk toplantısını 13 Ağustos’ta, barajlar nedeni ile sular altında kalma tehlikesi ile karşı karşıya olan Geliye Goderné Vadisi’ndeki 60’a yakın köy temsilcisinin katılımı ile Silvan’da gerçekleştiren meclis, bu toplantılara köylülere yangınların söndürülmesi noktasında bilgi aktarımında da bulundu.  Bölge doğasını mahalle mahalle, köy köy korunmasını hedefleyen Doğa Koruma Ekipleri, ekolojistler ve köy halkının ortak çalışmasıyla ortak bir mücadele hattı da örecek. Bu anlamda, köylülere petrol kuyularının yarattığı tahribat başta olmak üzere, barajların yaşama etkisi ve orman yangınlarına kadar geniş bir alanda eğitim de verilecek.


İkinci toplantı Kulp’ta hedefleniyor


Doğa Koruma Ekipleri’nin bir sonraki durağı HES tahribatlarına karşı mücadele eden Kulp ilçesi olacak. Katılımcıların kadın erkek dengesi gözetilerek seçildiği halk toplantılarının sonuncusunda hem Doğa Koruma Ekipleri kurulmuş olacak hem de bölgede ekolojik savunma yönünde büyük bir adım atılmış olacak.


“Binlerce kişi doğayı savunmuş olacak”


Amed Ekoloji Meclisi üyesi Orhan Balyan, Doğa Koruma Ekipleri aracılığı ile köylülerin de daha aktif olarak birer doğa savunucusuna dönüşeceğine dikkat çekerek, “Binlerce kişi günlük hayatında zaten Kürdistan doğası için çalışma yapıyordu ancak bu kez çalışmalar daha bilinçli bir düzeyde olacak. Mesela bir yerde yangın çıkacak, bu yangına itfaiye gelmeden önce köylüler müdahale etmiş olacak. Ya da bir bölgede ağaç kesimi yapılıyor bu kişiler, ağaç kesimine engel olacak. Binlerce kişi doğayı savunmuş olacak” şeklinde belirtti.
 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler