1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DKMM Ocak ayı toplantısı yapıldı
DKMM Ocak ayı toplantısı yapıldı

DKMM Ocak ayı toplantısı yapıldı

Koordinatörlüğünü Eyüphan Kaya'nın yaptığı Diyarbakır küçük Millet Meclisi(DkMM) Ocak ayı toplantısı 5 Ocak Cumartesi günü Sümerpark SHD Başkanlığı 1 no'lu toplantı salonunda Diyarbakır Barış meclisi başkanı Dr.Şemsettin Koç'un moderatörlüğünde yapıldı.

A+A-

Ocak ayının konusu “eksisiyle artısıyla hükümetin on yılı” olan bu toplantıya AK Parti Diyarbakır Millet vekili Cuma içten ve onur konuğu olarak Avrupa Birliği Delegasyonu siyasi işler müsteşarı Sema Kılıçer de katıldı.

Diyarbakır Barış Meclisi, KAMER,AZADİ İnisiyatifi, Şehit Ali Haydar Bengi Derneği, İlim Yayma cemiyeti, Mahalli İdareler Derneği, Kürdi- Der, Diyarbakır 78'liler-Der, DES, DİAY-DER, BASK, Bem bir-Sen, Tüm Bel-Sen, İnsan ve Erdem Hareketi, Engelliler Meclisi, Bayındır Memur-Sen, İkra Eğitim-Der, STGM, Mustadaflar Cemiyeti-Der, DKSM Gençlik Akademisi, gibi kurumsal katılımın yanı sıra akademisyen ve kanaat önderlerinin de katılım gösterdiği bu toplantıda on yıllık AK Parti iktidarı enine boyuna tartışıldı.
İnsan hakkı kutsaldır.

DİAY-DER Temsilcisi Mele Süleyman Ekinci: İnsanların şahsi ibadetleri kendileri ilgilendirir, bir kimseyi değerlendirirken kamuya yansıyan faaliyetlerine bakın; eğer yaptıkları adil ise ne ala yok eğer yaptıkları insanlara sıkıntı veriyorsa  ehli selattir diye kusurunu örtbas etmeyin.Yüce Allah kendi hukukunu af edebilir ama kul  hakkına tecavüz edenleri muhakkak sorgulayacaktır.Çünkü insan hakları kutsaldır.dedi
Barış ve af istiyoruz.

Toplantıya Kanaat öneri sıfatıyla katılan Abdurrahman Kaya: Bismillah deyip Allahın adıyla başlıyorum Yüce Allah'ın 99 adlarından biri de Sabbur'dur sabırlı olmak lazım. Benim dedemin babası 93 harbinde Şehid düşmüş, benim dedem Hasankale'de 7 yıl Rus cephesinde mücadele etmiş,  bu kadar pahallı bir savaştan sonra Rusya ile barışmışız şimdi kardeşçe iki komşuyuz.Teyyip Erdoğan üç dönemdir Başbakan oluyor  yetkili ve eti olduğuna inanıyorum yapabileceği kudrete sahiptir. Biz barış ve af istiyoruz dedi

Yeni eğitim sistemi asimile ediyor.Dr.Remzi Azizoğlu: Kürtçenin 4.sınıftan sonra tercihli ders olarak verilmesi Kürt çocuklarını asimile ediyor.

4+4+4 bir devrimdir

Şehit Ali Haydar Bengi  Der temsilcisi Muhammed Ensari:Kürtçe'nin Zazaca'nın tercihli dil olarak müfredata alınması, Kur'anı Kerim dersi ve Siyer-ü nnebi'nin tercihli ders olarak verilmesi İmam Hatip öğrencilerinin kat sayı engelinden kurtulması  4+4+4 sisteminin en büyük kazanımlarıdır.Ayrıca Kürdistan toprakları eninde sonunda Özgürlüğüne kavuşacağına inanıyorum.
Demokrat muhafazakar bir partiyiz

AK Parti Milletvekili Cuma İçten:İslam dini herhangi bir partinin tekelinde değildir.Dolayısıyla bir AK Parti olarak biz İslami partiyiz demiyoruz biz demokrat muhafazakar bir partiyiz. Biz İslam toplumunda yaşıyoruz insanımız bir Müslüman olarak başka partiler aracılığıyla siyaset yapabilir AK Parti tabanında Müslümanlar olduğu gibi BDP tabanı da Müslüman'dır.
Ayrıca  Biz Devletin ergenekonuna karşı mücadele ediyoruz onlardan hesap soruyoruz acaba PKK ergenekonuna kimse tepki gösteriyor mu?

Çalışmalarımız elbette ki yetersizdir elbette ki hatalarımız vardır ama daha iyisini daha doğrusunu yapmaya çalışıyoruz ben  DkMM toplantılarından çok şey öğreniyorum onu da söyleyeyim.dedi.
DkMM hoşgörü ve tahammul platformudur.

Dr.Semsettin Koç: Ekonomi ve sağlık alanında önemli çalışmalar oldu, mesafeler kat edildi, fakat insan hakları açısından hâlâ Türkiye'nin karnesi iyi değildir.Ancak böyle platformlarda medeni ölçüler içinde karşılıklı fikirlerin dile getirilmesi , hoş görü ve tahammül sınırları içinde memleket meselelerinin tartışılması önemlidir. dedi

Yetmez ama evet yaklaşımıyla özellikle Kürt sorunu konusunda Hükümetin daha cesur adımlar atması gerektiği kanaati hasıl oldu. Toplantı bitiminde AK Parti on yıllık icraatını anlatan kitapçıklar katılımcılara dağıttı.(En kısa zamanda raporu paylaşmak üzere)