1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diziden çıkan hastane
Diziden çıkan hastane

Diziden çıkan hastane

Diyarbakır’da HDP mitinginde patlayan bombanın ardından iki saat içinde 120 yaralıya bakıp 28 ameliyat gerçekleştiren Dicle Üniversitesi’nin yeni 'acil hastanesinin' ardında ilgi çekici bir hikâye var.

A+A-

Türkiye’nin en büyük acil hastanesine bir televizyon dizisi ilham olmuş.Diyarbakır’da 4 kişinin yaşamını yitirdiği ve 400'e yakın kişinin de yaralandığı HDP mitinginde patlayan bombanın ardından yaralıların büyük bölümü Dicle Üniversitesi’nin yeni açılan Acil ve Travmatoloji Hastanesi'ne götürülmüştü.

Yeni tamamlanmış hastanenin ilk büyük sınavıydı bu ve iki saat içerisinde 120 yaralı tedavi edilirken 28 de ameliyat yapıldı. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı'nın yaralıların başka illerdeki hastanelere taşınması için gönderdiği ambulans uçaklar bile gerek kalmadığı için geri döndüler. Hızlı ve sistemli müdahale ile yaralıların tamamının tedavisini tamamlayan ve hiçbir yaralının beklemediği 'acil hastanesi' ve sisteminin arkasında, Dicle Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Sait Alan ve onun hayalleri yatıyor.


Sabah namazında SSK kuyruğu


Doktor olma hayalinin, SSK hastanesinden sıra almak için sabah namazında kalkıp kuyruğa girmesiyle başladığını belirten Dicle Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Sait Alan hikâyesini şöyle anlatıyor:


 “Batman’da oturuyoruz. Annem doktora muayene olacak, benim gidip sıra fişi almam lazım. Sabah namazında kaldırdılar, daha on yaşındayım. Gittim saatlerce kuyrukta bekleyerek aldım fişi. Eve kahraman gibi döndüm, kendimle gurur duyuyordum. Annem muayene için doktorun kapısında beklerken bir kadının fişi olmadan içeri girmesine kızdığında ‘o doktor annesi’ diyerek susturmuşlar. Annem, ‘Allah bana da doktor annesi olmayı nasip etsin’ diye dua ederdi. Doktorluğun bendeki karşılığı budur.”


Dizi filmden hastaneye


1994 yılında tıp fakültesini tamamladıktan sonra kalp cerrahisi üzerine ihtisasını yapan Sait Alan’ın severek izlediği bir dizi vardır. Amerikan yapımı Emergency Room (ER - Acil Servis) dizisinin hiçbir bölümünü kaçırmayan Alan, hastaların bekletilmemesi üzerine kafasında geliştirdiği sistemi diziden görür.


 “Yaralılar, hastalar geliyor ve hiç bekletilmeden ilgili doktora yönlendiriliyor. Doktor anında müdahale ediyor ve zaman kaybı yaşanmıyor. Bölge hastanelerinde araştırma yaptım. Nasıl çalıştıklarını ve acil hastalara nasıl müdahale ettiklerini inceledim. Gördüm ki Türkiye’de acil servislerde cerrah veya ortopedi doktoru gibi uzman bulunmuyor. Ancak ihtiyaç duyulduğunda çağrılır. Tabii o da ameliyatta falan değilse gelir bakar. Diziden gördüğümü günün birinde gerçekleştirmek üzere kafamın bir köşesine yazdım. Dicle Üniversitesi’nde ise bu hayalim ete kemiğe büründü.”


Türkiye’nin en büyüğü


Türkiye’deki en büyük acil hastanesi olan Dicle Üniversitesi Acil ve Travmatoloji Hastanesi 11 bin metrekare kapalı alana sahip. Hastanede tüm branş hekimleri hazır bulunduruluyor. Hastaneye gelen tüm hastalar uzman bir sağlık personeli tarafından karşılanarak, durumunun aciliyetine ve türüne göre sarı, yeşil ve kırmızı renkteki alanlardan birine yönlendiriliyor. Yönlendirildiği alana göre müdahalesi derhal yapılıyor ve yine hastane içerisindeki yataklara alınıyor. Hastanede yanık ünitesi, radyoloji, merkez laboratuarları ve ameliyathaneler bulunuyor. Müdahalelerin tamamı hastane içerisinde yapılıyor. Sait Alan müdahale sırasında süreyi kısaltacak bir sistemlerinin bulunduğunu anlatıyor:


 “İzlediğim ER dizisindeki ile aynı mantıkta çalışıyoruz. Tüm branşlarımız var ve gelen hasta durumuna göre, anında o branşa karşılamacı sağlık personelimiz tarafından yönlendiriliyor. Seyyar görüntüleme cihazlarımız var. Hastayı kaldırıp koymuyor, servisler arasında dolaştırmıyoruz. Eşgüdümlü ve tamamı yerinden müdahale ile hız kazanıyoruz. Şu an Türkiye’deki en büyük acil hastanesine sahibiz ve sürdürülebilir olması için çalışıyoruz.”


 ‘On hasta bloke ederdi’


Önceki acil servislerinde bir anda gelen on hastanın servisi bloke ettiğini hatırlatan Sait Alan, HDP mitingindeki patlama sonrasında yaşananların kendileri için ilk sınav olduğunu söylüyor.


 “Bir anda yaralı doldu burası. Oturttuğumuz sistemimiz sayesinde çok hızlı müdahalelerde bulunduk. Tamamının tedavilerini iki saat içerisinde tamamladık ki hastaları taşımak için Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen ambulans uçaklara bile iş kalmadı. Daha önce aynı anda on hasta gelse servis bloke olurdu."


300 kişi çalışıyor


Dicle Üniversitesi Acil ve Travmatoloji Hastanesi’nde 300 kişi çalışıyor. İnşaatı iki yıl süren ve 40 milyon lira harcanan hastane için geceli gündüzlü çalıştıklarını söyleyen Prof. Dr. Sait Alan’ın yeni projeleri de yolda.


 “Acil hastanemizde laboratuarlar, yanık merkezi, radyoloji, yoğun bakımlar (dahiliye, toksikoloji ve travmatoloji) ameliyathaneler ve kan bankası var. 300 sağlık çalışanı, sistemi 24 saat online tutuyor. 110 yatak kapasitesi var. Hastane acil müdahale anlamında üzerimizden yük aldı. Simdi Dicle Üniversitesi Hastanesi bünyesinde bulunan bazı bölümleri ana binadan çıkartarak, böyle hastaneler yaparak buradaki basıncı azaltmayı hedefliyoruz. Böylelikle hastane daha iyi hizmet verecektir.”

 

(Al Jazeera)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler