1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DİYŞAD'dan 1 Eylül açıklaması
DİYŞAD'dan 1 Eylül açıklaması

DİYŞAD'dan 1 Eylül açıklaması

“1 Eylül Dünya Barış Günü Münasebetiyle Basına ve Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur”.

A+A-

Bir can düştüğünde toprağa, bin feryat yükselir semaya ve yere düşen her canın gerisinde binlerce acı kalmakta…  Türkiye topraklarına huzuru, refahı ve can kayıplarının verilmediği bir sükuneti getiren çözüm sürecinin 20 Temmuz 2015’te Suruç katliamı, ardından acıyı bir başka acıyla dindirme yöntemiyle Ceylanpınar’da iki polisin katledilmesi olaylarıyla sona erdirilmişti ki; o günlerden bu yana her gün gelen ölüm haberleri, ülke gündemini adeta boğdu.

Özellikle doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi illerinde ve ilçelerinde yaşanan elim hadiselerle yarını belirsiz bir yaşama itildi bölge halkı. Karşılıklı operasyonlar ve anlık saldırılarla yaşam morali sıfıra çekildi ve savaş resmen halkın kucağına taşınmış oldu. Yeni dönem çatışmaların daha çok sivil halkı etkilemesi daha doğrusu çocukların ölümüne sebebiyet vermesi,  savaşın en kirli yüzünü ortaya koymuştur. 

Madem ki; söz konusu olan kamu güvenliğidir ve madem ki;  halkın / halkların haklarını talep etmektir amaç, o halde bu çatışmalardan en az etkilenen halk olmalıdır. Halkın refahı için bu savaşın bir an önce sona erdirilmesini, ellerin artık barışa uzanması gerektiğini önemle vurgulamak istiyoruz.

7 Haziranın ülke üzerinde bir musibet olarak çöktüğü ve Politik Kaos oluşturduğu, politik kaosun doğurduğu ve yüzlerce can aldığı herkesçe görülmekte ve bilinmektedir. Bu çatışmanın artık bir nihayet bulmasına, çözüm sürecinin tekrar başlatılmasına ve daha sağlam bir zemine oturtulmasına, rencide ve provokatif söylemlerden kaçınarak muhatapların ciddiye alınmasına ve yasal bir güvence altına alınmasına, demokrasinin sözde kalmaması ümidiyle ve barış zeminin henüz kaybolmadığını hatırlatarak, barışa dair umutlarımızı koruduğumuzu belirtmek istiyoruz. Muhatap tarafları sorumluluk alıp bir an önce ateşkes ilan etmeye ve çözüm sürecini tekrar başlatmaya davet ediyoruz.  

1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ münasebetiyle DİYŞAD – Diyarbakır Yazarlar ve Şairler Derneği olarak tarafları sivil yaşam alanlarında halkı tehdit ve tahrik edecek hareketlerden kaçınmalarını, kamu yararına çalışan kuruluşlara dokunmamalarını, şehir merkezlerinde silahlı  eylemlerini sonlandırmalarını insani olarak rica ediyoruz.Bugün 1 Eylül Dünya Barış Günü… Dünya üzerinde yaşayan tüm halkların barışı hatırlaması gereken sembolik bir gün ama en çok Türkiye sınırları içinde yaşayan halkların ihtiyaç duyduğudur barış. 

Toprağa düşen her beden, feryadı yükselen her anne, baba, eş ve kardeşin dili sessiz bir figan ile barışı haykırıyor. Bu günü anlamına vardırmak için çok da geç kalınmış değil, hep beraber barışa yürüyelim diyoruz ve tüm benliğimizle artık barış istiyoruz.Ayrıca çatışma sürecinin başlatıldığı günden bu yana hayatını kaybedenlerin tamamına da Allahtan rahmet, ailelerine sabır / baş sağlığı diliyoruz.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler