1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyşad Şiir günlerinde Ahmet Arif rüzgarı
Diyşad Şiir günlerinde Ahmet Arif rüzgarı

Diyşad Şiir günlerinde Ahmet Arif rüzgarı

Sosyal medyada doğduğu andan bir oluşum bilinciyle gerçekleştirilen faaliyetleriyle ve tüzel kişiliğe geçtiği günden bu yana edindiği farkındalık ve izlediği farklı çalışmalarıyla Kültür /Sanat ve Edebiyat camiasında saygın bir yer edinen Diyarbakır Şairl

A+A-
DİYŞAD ŞİİR SOHBETLERİ BAŞLADI
(DİYŞAD Şiir Sohbetleri'nde Ahmed Arif Konuşuldu)
 
Sosyal medyada bir sayfa iken bir oluşuma dönüşen, bir kaç gönüllüyle bir oluşum iken bir derneğe dönüşen ve dernek açılışıyla, Türkiye'nin dört bir tarafında tanınan ve Diyarbakır dernekleri içinde gözde bir hale gelen DİYŞAD,  Diyar Galeria İş Merkezi adresindeki dernek evinde, 1. DİYŞAD ŞİİR SOHBETLERİ' etkinliği yapıldı.
 
Cumartesi günü (09 Mayıs 2015) saat 14:00 itibariyle başlatılan DİYŞAD ŞİİR SOHBETLERİ'nin ilki, Diyarbakırlı Şair Ahmed Arif'e adandı. Programın açışı ve şiir sohbetlerinin gereği ve amaçları Sunum görevim gereği tarafımdan anlatıldıktan sonra, programın koordinatörü Gökhan Pamukçu kürsüye çıktı. Yaklaşık kırk dakikalık bir süre içinde Ahmed Arif'i hayatıyla, kronolojik edebiyat yaşantısıyla, büyük Aşk'ı Leyla Erbil ile arasında gönderilip alınan mektuplarıyla ve şiirleriyle anlatan Gökhan Pamukçu, başarılı sunumu ve etkin anlatımıyla dernek evini hınca hınç dolduran sanatseverlerden büyük alkışlar aldı ve takdir edildi. Gökhan Pamukçu'nun anlatımıyla sohbetin birinci bölümü sona erdirildi.
 
İkinci bölüme geçmeden evvel, DİYŞAD ŞİİR SOHBETLERİ'ne icabet edenlerden Müzisyen Burhanettin Atalay ile kısa bir müzik ziyafeti verildi. Müzik ziyafetinin tatlı sohbetlere vesile olması ise, günün farklı bir güzelliğiydi.
 
İkinci bölüme yükümlülüğü bende olan sunum ile, Programa icabet etmiş sanatseverlerin şiir okumalarına geçildi. İlkin Halk Ozanı ve Bestekar Seyithan Akıncı kürsüye çıkıp “Şaire Ders Veremezsin” adlı kendi şiirini okudu. Ardından Şair İbrahim Halil Demir Ahmed Arif'e ithaf yazdığı “Sevgili Ahmed Arif” şiiriyle devam etti. Sırasıyla Yusuf Kalkan Ahmed Arif'e ait  “Merhaba”, Mehmet Boz – Kalbim Dinamit Kuyusu, Zeliha Ertaş – Akşam Erken İner Mahpushaneye, Mustafa Aksoy İçerde, Burhanettin Atalay – Diyarbekir Kalesinden Notlar ve Adiloş Bebenin Ninnisi adlı şiirleri seslendirdiler. Belgin Efe, Hüseyin Acar, Mehmet Tanrıkulu, Abdurrahim Meşe ve Suat Bilgin  ise, kendi şiirlerini yorumladılar. Okunan her şiir özenle seçilmişti ve okunmak istenmişti. Dernek evini dolduran ve şiirler okumayan, beklide okumaktan çekinen diğer sanatsever konuklarında, gönülleri titriyordu güzel sunum, şiir ve sohbetler ile… Programın bitiminde Burhanettin Atalay'ın okuduğu bir türküyle daha, Şiir sohbeti sona erdi.
 
Program sonrası alınan görüşler güzel bir program olduğuna dair iken, şiir sohbetlerine gösterilen ilgi ve daha geniş mekan / mekanlarda sunum yapılmasının gereği de vurgulandı. Edebiyat Camiasından bir çok Şair ve Yazar, Müzisyenin icabeti, DİYŞAD ŞİİR SOHBETLERİ'nin devamına delalet ediyordu.
Bir aksilik olmaksızın 15 gün sonra başka bir ilim, Fikir ve Sanat insanının konu edinileceği “2. DİYŞAD ŞİİR SOHBETLERİ” için randevu verildi. 
 
Taş zemine düşmüş bir avuç nohut gibi dağılan edebiyatçı bireylerin tekrar bir araya gelmeye vesile olacağı ümid edilen "DİYŞAD ŞİİR SOHBETLERİ" faaliyetleri birlik, beraberlik ve dayanışma içinde Şair, Yazar ve Sanat Adamlarının eserlerini birbirlerine ileterek daha kaliteli ve daha verimli eserlerin oluşmasına katkıda bulunulacağına inanmaktayım. Bu faaliyetin sahiplenildiği takdirde, daha istikrarlı ve daha da genişletilerek, zenginleştirilerek devam edebileceğine kanaat getirmekteyim. Tertiplenmesi pek zor olmayan ama eda edildiği takdirde büyük bir ses getireceği kesin görülen bu faaliyeti Diyarbakır'a kazandırmaktan "DİYŞAD - Diyarbakır Yazarlar ve Şairler Derneği" yönetimi olarak, büyük bir mutluluk ve gurur içindeyiz, dileğim devamının olmasıdır. "DİYŞAD ŞİİR SOHBETLERİ" Şehrimize, Kültür / Sanat ve Edebiyat camiasına hayırlı olmasını dilerim.
 
imag2984.jpg
 
imag2988.jpg
 
imag2989.jpg
 
imag2982.jpg
 

HABERE YORUM KAT