1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. “Diyarbekir Canip Abisi’ni kaybetti”
“Diyarbekir Canip Abisi’ni kaybetti”

“Diyarbekir Canip Abisi’ni kaybetti”

Kürt siyasetinin çınarı Canip Yıldırım’ı anlatan Yazar Şeyhmus Diken, Yıldırım’ın yaşamını özgür bir yaşama adadığını ve yaşadığı son ana kadar mücadele eden Kürt halkıyla birlikte olduğunu dile getirerek, “Diyarbakır’ı, Sur’u, Hevsel Bahçeleri’ni çok sev

A+A-

Kürt siyasetinin önemli isimlerinden biri olan ve 90 yaşında hayata veda eden Canip Yıldırım, Kürt halkının mücadelesinin canlı tanığıydı. Yıldırım’ın Diyarbakır’ın “Canip Abısi” olduğunu söyleyen Yazar Şehymus Diken, Yıldırım’ın yaşamını özgür bir yaşama adadığını, yaşadığı son ana kadar mücadele eden Kürt halkıyla birlikte olduğunu söyledi.


“Mücadelesi büyük anlam taşıyor”


Kürtlüğün adının, sanının ve telaffuzunun dahi zor olduğu yıllarda Kürtleri anlatan insanlardan birinin Yıldırım olduğunu dile getiren Diken, “Kürdistan’da bugün tepkiler büyük kitleselliklerle gösteriliyor. Tek başına bir insanın adını telaffuz etmek çok anlamlı olmayabiliyor. Ama 40 yıl öncesinin Türkiye koşullarına baktığınızda her ilde Canip Abi gibi birkaç insanın olması çok anlam ifade ediyordu. Onlar üzerinden mücadele yürüyordu. Onun için Canip Abi’nın verdiği mücadele büyük anlam taşıyor” dedi.


“Geri adım atmadılar”


Yıldırım’ı, “Diyarbakır’dan çıkıp 1940’lardan Ankara Hukuk Fakültesini okumuş, Paris’te doktora yapmış hem aristokrat hem de mücadeleci kimliğiyle tanınan biri olarak” sözleriyle anlatan Diken, Yıldırım’ın 1950’lerde Apê Musa’yla birlikte “İleriyurt Gazetesi’ni” Diyarbakır’da çok zor koşullarda çıkardıklarını söyledi. Diken, “Gazetede ‘Qimil’ şiirini yayınlıyor. Bir şiir yayınladılar diye bin bir türlü zorluk ve baskıyla karşılaşıyor. Ama tüm zorluklara rağmen geri adım atmadılar” diye konuştu. Yıldırım’a dair anılarını anlatan Diken, “Canip Abi bir gün gençlerin gelip Apê Musa’ya ‘Biz bu mücadeleye sıfırdan başladık. Bu günlere getirdik’ demesinin üzerine Apê Musa’nın da gençlere ‘Biz de bu mücadeleyi sıfırın altından sıfıra getirdik’ dediğini anlatıyor” ifadesinde bulundu.


“Diyarbakır Canip Abisi’ni yitirdi”


Yıldırım’ın çok iyi koşullara sahip ama yoksulluk içerisinde yaşayan Kürtlerin dramından uzak durmayan bir şahsiyet olduğunu ifade eden Diken, “Diyarbakır’ı, Sur’u, Hevsel Bahçeleri’ni çok seviyordu. 1960’larda Celal Güzelses Diyarbakır’da önemli bir şahsiyetti. Yaşamını yitirdiğinde Ahmet Arif onun için ‘Diyarbekir abisini kaybetti’ dedi. Ben de Canip Abi için Diyarbekir Canip Abisi’ni yitirdi diyorum” dedi.


“Yıldırım mütevazı, alçak günülü biriydi”


Yıldırım’ın mütevazı, alçak günülü biri olduğunu söyleyen Diken, “Kendisiyle görüşmemiş insanlar bile ona Canip Abi diye hitap ederdi. Musa Anter yaşamını yitirirken, Kürt halkı nasıl bir mamoste, Kürt bilgesini kaybettiyse insanlar sahiplendiyse, şimdi de Canip Abisini kaybetti” ifadesinde bulundu.

HABERE YORUM KAT