1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Diyarbakırspor'u göz göre göre yok ettiler
Diyarbakırspor'u göz göre göre yok ettiler

Diyarbakırspor'u göz göre göre yok ettiler

Doğu ve Güneydoğu'nun 'birinci lig'e çıkan ilk takımı Diyarbakırspor'da yaşanan sıkıntılı süreç devam ediyor. Bir zamanlar yeşil sahalarda fırtınalar estiren yeşil kırmızılı ekip, şimdilerde amatöre düşme tehlikesi yaşıyor.

A+A-

PARALAR HEBA EDİLİNCE

Doğu ve Güneydoğu'nun 'birinci lig'e çıkan ilk takımı Diyarbakırspor'da yaşanan sıkıntılı süreç devam ediyor.

23 milyon liralık borcu sebebiyle transfer bile yapamayan kulüp, 3. Lig 3. Grup'ta sondan ikinci sırada küme düşmeyi bekliyor.

'Diyarbakırspor neden bu hale geldi?' sorusunun cevabının ise herkese ders olacak nitelikteki gerçeklerle dolu olduğu ifade edildi. Bugüne kadar 5 kez süper lige çıkan yeşil kırmızlı kulübün gelirleri sürekli eriyip gitmiş. Kasada para kalmayınca yüzler devlete dönmüştü.

TEFECİLERİN ELİNE DÜŞTÜ

Tefecilerin eline düşen Diyarbakırspor'un bugün yönetiminin olmadığına da dikkat çekilirken, kulüp defterlerini inceleyen müfettişlerin hazırladığı 6 bin sayfalık raporun ise savcılığın önünde olduğu belirtildi. Sahte futbolcu transferinden usulsüz borçlandırmaya kadar onlarca iddia aydınlatılmayı bekliyor. Kulübe 500 milyar borç veren bir yöneticinin, parayı 6 milyon TL olarak tahsil ettiği, futbolcu transferlerinde 'hortumlama' yapıldığı, masrafların şişirildiği, federasyondan gelen paraların şahsi hesaplara aktarıldığı gibi iddialar dilden dile dolaşıyor.

'TEK SORUMLU YÖNETİCİLERDİR'

Eski Teknik Direktör Coşkun Demirbakan ise Diyarbakırspor'da göreve 2008'deki Kartepe'de kampında başladığını belirterek, şunları söyledi: "Kulübün kadrosu yoktu. Yeni bir yapılanmaya giderek yeni bir takım oluşturduk. İlk yarı bitince devre arasında birçok futbolcu ile yollar ayrıldı. Mecburen yeni bir takım kurduk. Yani bir sezonda 2 takım kurduk. Kulübün bugünkü halinden yöneticiler sorumludur. Mesela yabancı topçu aldılar, kulüp ekonomik olarak zorlandı. Bunları planlayıp programlayacak bir yönetici yoktu. Futbolcuların verdiği emeği bazı insanlar lekelemek istedi."

'ŞİRKET GİBİ YÖNETMEDİLER'

Diyarbakırspor  eski Mali Sorumlusu İsmet Marsil ise yıllardır yapılan yanlışların olduğunu belirterek, "2009 yılında Bursaspor maçında yaşanan olaylarla çöküntü başladı. Yönetime gelen idareciler radikal kararlar yerine günü kurtarmaya yöneldiler." dedi.

İsmet Marsil, yöneticilerin kendi şirketlerini yönettiği gibi Diyarbakırspor'u yönetmediklerini de belirterek, "Eğer yöneticiler kendi şirketleri gibi Diyarbakırspor'u yönetselerdi, bugün kulübümüz bu durumda olmazdı. Yöneticiler mali yönden dikkatli olsalardı bugün Diyarbakırspor'un bu kadar borcu olmazdı. Takımın şu anda yaklaşık olarak 23 milyon lira borcu var. Yönetici borçları futbolcu transferine engel değil. Ama sporcu ve hocaların alacakları sebebiyle federasyon transferi yasakladı. Şu anda 3 milyon nakit parayla takımın önündeki transfer engeli aşılır." diye konuştu.

45 YILLIK SERÜVEN BİTECEK Mİ?

Diyarbakırspor, iki ezeli rakip Diclespor ile Yıldızspor kulüplerinin 24 Haziran 1968 tarihinde birleşmeleriyle kuruldu. Yeşilini Dicle'den, Kırmızısını Yıldız'dan aldı. Amblemini ise kentle özdeşleşen kale surları ve karpuzdan kurdu.

Diyarbakırspor'un ilk başkanlığını dönemin Belediye Başkanı Nejat Cemiloğlu yaptı. Yaklaşık 7 yıl 3. Lig'de mücadele eden Diyarbakırspor, 1975-76 sezonunda şampiyon olarak 2. Lig'e yükseldi. Ertesi sene 1. Lig'e yükseldi. Bu hızlı çıkış, dünya futbol tarihine geçti. Diyarbakırspor, 2 yıl içerisinde hiç ara vermeden 3. Lig'den 1. Lig'e yükselen Türkiye'nin ilk, dünyanın ikinci takımı oldu. (Dünya'da bu başarıyı ilk elde eden ekip, İngiltere'nin Nottingham Forest kulübüdür).

GAFFAR'IN ESERİNİ YOK ETTİLER

Uzun süre inişler çıkışlar yaşayan Güneydoğu ekibi, 2000-2001 sezonunda şehit Emniyet Müdürü Gaffar Okkan'ın vasiyetini yerine getirdi ve 14 yıllık hasretini dindirerek yeniden Birinci Lig'e 'merhaba' dedi. Diyarbakırspor, 2009 yılındaki olaylı Bursaspor maçından sonra hızla düşüşe geçti. 2009-2010 sezonunda Bank Asya 1. Lig'e, ardından 2. Lig'e ve son olarak   3. Lig'e düştü.

Yükseliş gibi çöküş de hızlı oldu. 17 haftalık lig mücadelesinde 2 galibiyet, 3 beraberlik ve 12 mağlubiyet alan Diyarbakırspor, şu anda sondan ikinci sırada. Spor severler, yeşil kırmızılı ekibin Bölgesel Amatör Lig'e düşmemesi için dua ediyor. Deplasmana bile gitmekte zorlanan Diyarbakırspor Kulübü, şimdi kapanma tehlikesiyle karşı karşıya.

HABERE YORUM KAT