1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Diyarbakırspor'dan 46.yıl belgeseli
Diyarbakırspor'dan 46.yıl belgeseli

Diyarbakırspor'dan 46.yıl belgeseli

24 Haziran 1968 tarihinde kurulan Diyarbakırspor, 46. yılını kutlarken, kulübün tarihçesini anlatan belgesel hazırladı.

A+A-
46 yaşına giren Diyarbakırspor'da her yıl olduğu gibi bu yıl da kulübün kuruluş yıl dönümünde etkinlikler yapılıyor. Yeni Diyarbakırspor ve kapanan eski Diyarbakırspor'un bir araya gelmesiyle kurularak Diyarbakırspor'un misyonunu devam ettiren Diyarbakırspor A.Ş., bu özel gün nedeniyle belgesel hazırladı.
 
Kulübün 46. yılı nedeniyle hazırlanan belgeselde yeşil-kırmızılı kulübün dünü ve bugünü anlatılıyor. 11 dakikalık belgeselde kulübün kuruluş hikayesi, başarılarla dolu dönemler, kulüp tarihine damga vuran yöneticiler, unutulmaz yıllar, çöküş yılları, çöküşün nedenleri, kulübün amatöre kadar düşmesi ve Yeni Diyarbakırspor'la birleşerek efsaneyi yeniden canlandırması kesitler şeklinde anlatılıyor. Alanında uzman bir sunucunun seslendirdiği metinle hazırlanan mini belgeselde eski maç görüntüleri, unutulmaz kadroların resimleri, kentin tarihi dokusunu anlatan tarihi mekanlar kullanılırken, halktan kulübe sahip çıkması da isteniyor.
 
“AMAÇ HALKIN TAKIMI OLGUSU”
 
Diyarbakırspor'dan yapılan açıklamada, küllerinden doğan Diyarbakırspor'a her kesimin sahip çıkması gerektiği vurgulanarak, "Bu belgeselin hazırlanmasındaki amaç Diyarbakırspor'un halkın takımı olduğu olgusunu oluşturmak. Diyarbakırspor, elitler ve egemen güçler tarafından değil, ezilen halkların ve kesimlerin seslerini yükseltmeye başladığı 1968 kuşağı döneminde halkın talepleri doğrultusunda halk tarafından kurulmuştur. Diyarbakırspor, sadece bir kentin değil bir bölgenin, hatta ezilen farklı kesimlerin ortak paydası olmuştur. Doğu ve güneydoğunun 1. ligdeki ilk temsilcisi olmuş, 3 yıl içinde 3. ligden 1. lige kadar çıkarak Türkiye'de ilkleri başarmış, 1. ligi ilk 4 arasında bitiren bölgemizin ilk takımı olmuş, aynı zamanda bölgemiz takımları arasında Türkiye Kupası'nda yarı final oynayan ilk takım ve yine 4 büyük takımı 1. ligde aynı sezonda yenen ilk Anadolu takımı olmuştur” denildi.
 
“DİYARBAKIRSPOR GELECEĞE UMUTLA BAKIYOR”
 
Kulübün borçsuz yapısıyla geleceğe umutla baktığı vurgulanan açıklamada, “Son yıllarda kötü yönetilerek dibe vurmuşsa da kulübün altın yıllarındaki efsane yöneticiler gibi hiç bir maddi ve manevi beklenti içine girmeden, tek başına tüm maddi yükü omuzlayan Feyzi İlhanlı'nın çabası ve taraftarlarımızın muhteşem desteğiyle yeniden geleceğe umutla bakar hale gelmiştir. Borçsuz yapısıyla bu alanda bir model olan Diyarbakırspor'un bir daha kötü dönemler yaşamaması adına her kesimin destek vermesi ve sahip çıkması gerekmektedir. Bu belgeseli hazırlamamızdaki amaç Diyarbakırspor'un efsane mazisine ve bu maziyi meydana getiren değerlere duyduğumuz saygıyı dile getirmekti. Diyarbakırspor'a 46 yıl boyunca maddi ve manevi katkı sunan değerli yöneticileri, teknik adamları ve sporcuları, taraftarları saygı ile yad ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

HABERE YORUM KAT